Kõige ehedamalt reageeris koju tulnud kaasa: "Kui ma sisse sõitsin, mõtlesin, et ustele on vaibad riputatud. Palju vaipu. Kust need küll tulid?" Tuttav sisekujundaja võttis muljed kokku nõnda: "Nüüd pole see enam arhailine talu, vaid midagi täiesti uut. Kui soovite, siis näiteks kiiksuga Põhjamaa."
Kuidas see paistaks, kui kõikide Mulgi talude uksed oma kihelkonna triipe kannaksid? Võõrale oleks see meeldejääv mälestus, omadele aga kui peremärk, .
Head maitsed, mis jäävad mällu
Leib ja leivategu on eestlastele pühad. Minu aastatepikkune unistus sai lõpuks teoks, kui nädalaid mässamist päädis päris ehtsa juuretisega koduse leiva ahju lükkamisega. Et juuretis on elus asi, tuleb teda käsitella kunstniku hellusega. Edasine sõltub juba hoidja hoolest.
Ärma talus on jälle pool aastat igal laupäeval leiba tehtud. Ja keegi ei kahtle, kui ütlen, et soe leib ei jäta külmaks ka kõige eeterlikumat isikut.
Teadsin, et meil, eestlastel, on musta leiva geen. Kuid hea uudis oli, et see on ka soomlastel ja rootslastel, taanlastel ja sakslastel. Nii ongi tee külalise südamesse sillutatud. Lihtne ja läbinisti eestilik.
Aga parima mulgi maitse leidmiseks kuluks üks retseptivõistlus ära. On ju igal perenaisel oma saladus, mida suurema eesmärgi nimel vahel ka jagada võib. Mina oleksin küll osaline. Ja et i-le täpp saaks, kuluks leiva peale ära ehtne taluvõi. Mitte see, mis järgmise aasta 1. mail rasvavõide nime kandma hakkab. Ikka päris või.
Evelin Int-Lambot,
Ärma talu perenaine