Skip to footer
Saada vihje

PRIIT TOOBAL Lõhavere juurdeehitus – kiirustamine, mis suurendab kohatasu ja laenukoormust

Lõhavere ravi- ja hooldekeskus

Põhja-Sakala vallas on taas käima lükatud üks nendest plaanidest, mis näivad paberil kenad, aga mille sisu ja tagajärgi ei ole lõpuni läbi mõeldud. Vallavalitsus on teinud ettepaneku anda sihtasutusele Lõhavere Ravi- ja Hooldekeskus garantii 1,3 miljoni euro suuruse laenu võtmiseks, et rajada hooldekodule juurdeehitis. Koos sisustuse ja mööbliga ulatub projekti maksumus üle 1,7 miljoni euro. Sellist otsust soovitakse läbi suruda juba aprillikuu volikogus – kiirustades ja sisulise aruteluta.

Praegune juurdeehitise plaan on ilmselge rabistamine. Kasutatakse ära valimiste-eelset olukorda, kus vallajuhid soovivad iga hinna eest näidata rahvale, et teevad tööd. Otsus, millel on suur mõju vallaeelarvele ja inimeste rahakotile, tehakse enne, kui on esitatud tasuvusanalüüs.

​Veelgi enam – puudub isegi elementaarne äriplaan. Asutuse juht käis eelarve- ja majanduskomisjoni ees välja arvud ja arvutused, mis juba veerandtunnise arutelu jooksul paika ei pidanud. Äriplaani on korduvalt nõutud, aga sihtasutus pole seda ei volikogule ega valitsusele seni esitanud. Ometi on juba tellitud ehitusprojekt ja kogu protsess liigub edasi nagu piduriteta rong.

Praeguseks on Lõhavere juurdeehitisest saanud justkui iseenesestmõistetav fakt, mille vajalikkust enam küsimärgi alla ei seata, kuigi just see oleks pidanud olema esimene samm. Kogu protsessi on alustatud valest otsast. Tellitud ja makstud on ehitusprojekt, paika on pandud mahud, aga tähelepanuta on jäänud see, mis peaks olema iga investeeringu alus: kas ja kuidas see end ära tasub? Milline on mõju valla tulevikueelarvetele, teenuste hindadele ja teistele prioriteetidele?

Ükski ettevõtja ei käituks oma arendusega nii, et tellib kõigepealt ehitusprojekti ja alles seejärel hakkab arvutama, kas tal on selleks raha ja kas kogu arendusprojekt üldse tasub ära. Lõhavere nõukogu ja juhatus koos vallavalitsusega aga just nii talitada soovivad. See ei ole lihtsalt halb juhtimine, vaid ohtlik pretsedent.

Algul räägiti juurdeehitisest kui lahendusest dementsusega klientidele – see oli praktiline, arusaadav ja sotsiaalselt põhjendatud eesmärk. Praeguseks on sellest plaanist loobutud. Nüüd tahetakse lihtsalt 24 kohta "juurde ehitada". Miks just 24, mitte näiteks 34 või 44? Kui palju hakkab tulevikus üks hooldekodukoht maksma? Need on küsimused, millele peaks vastused andma äriplaan. Aga seda ei ole. Kui algne siht oli lahendada konkreetne probleem, siis nüüd on ehitusest saanud eesmärk omaette. See ei ole arukas ega vastutustundlik käitumine.

Üks selle plaani kõige valusamaid aspekte on asjaolu, et laenu teenindamine kaetakse hooldekodu kohatasude tõusust. Laenu- ja intressimaksed ulatuvad 135 000 euroni aastas. Laenu on planeeritud võtta 15 aastaks. Äriplaani küll veel ei ole, aga majanduskomisjonis tehtud arvutuste järgi tähendab see vähemalt 100-eurost hinnatõusu kuus. See on otsene löök peredele, kelle lähedased vajavad hooldust. Laenugarantii andmise otsus sündis majanduskomisjonis möödaminnes, justkui oleks see tühine detail, kuigi jutt käib miljonitest eurodest vallale ja tuhandetest eurodest klientidele.

Vallavanem püüdis hinnatõusu pisendada, öeldes: "100-eurone tõus pole inimeste jaoks probleem." See näitab kas kuritahtlikku ükskõiksust või täielikku arusaamatust meie inimeste tegelikust olukorrast ja toimetulekust. Juba praegu toetab kohalik omavalitsus ligi poolte hooldekodukohtade eest tasumist lisaks riigi toetusele, mis jõuab inimeseni omavalitsuse ja pensioni kaudu.

Lõhavere ei ole mingi eraldi üksus – see kuulub täies mahus vallale. Seetõttu arvestatakse ka selle võetud laenud valla laenukoormuse hulka. Põhja-Sakala valla põhitegevuse tulud on käesoleval aastal 19,3 miljonit eurot, mis tähendab, et seadusega lubatud maksimaalne laenukoormus on ligikaudu 11 miljonit eurot. Kui lisaks Lõhavere planeeritavale laenule arvestada juba kavandatud ja juurde planeeritavad laenud Olustvere ja Kirivere koolile, oleme sellele piirile ohtlikult lähedal. Ja seda ilma Suure-Jaani kooli rekonstrueerimiseta – projektita, mis on suurim ja olulisim kavandatav investeering.

Kui me kulutame laenulimiidi rabedalt ettevalmistatud ja väiksemõõdulistele projektidele, lükkub Suure-Jaani kooli remont teadmata kaugusse. See ei ole õiglane ega vastutustundlik.

Lisaks kõigele eelnevale on Lõhavere laenutaotlus jäänud kajastamata valla ametlikus eelarvestrateegias, kuigi seadus ja rahandusministeeriumi juhised näevad seda selgelt ette. See on suur puudujääk, mis viitab süsteemsele probleemile finantsjuhtimises. Ei saa olla nii, et valla sihtasutus plaanib miljonilist laenu ja tuleb selle sooviga volikogu ette alles mõni nädal enne istungit. See taotlus oleks pidanud laual olema juba eelmisel aastal, kui eelarvestrateegiat üle vaadati.

Kõige selle juures tuleb rõhutada: Lõhavere juurdeehitisega ei ole kiire. Tegemist ei ole kriisiolukorra ega vältimatu investeeringuga. Kui sobivat toetusmeedet parajasti ei ole, tuleb lihtsalt oodata. Kui meedet ei tule, tuleb plaanist loobuda. Vallal ei ole mõistlik minna kallile projektile vastu ainult oma rahakoti ja laenu toel.

Lisaks tuleb arvestada võimalike arengutega Kõo piirkonnas, kus olen juba varem välja pakkunud idee rajada ringtalli erahooldekodu. See mõte väärib tähelepanu ja strateegilist planeerimist, mitte pelgalt kõrvalepühkimist. Enne kui vald panustab Lõhavere juurdeehitisse omafinantseeringu ja laenuraha toel, tuleks kaaluda, kas valla roll peaks üldse olema kanda suurt hoolekandeinvesteeringut või ta peaks pigem looma tingimused eraettevõtja tulekuks. Selle arutelu asemel praegu me lihtsalt tormame ehitama.

Valla majanduskomisjonis kiitsid selle plaani heaks Andrus Keerd, Lembit Kruuse ja Taavi Umal – inimesed, kes on valmis viima meie valla laenukoormuse kriitilisele tasemele ning suruma hinnatõusu just kõige haavatavamatele. Õnneks ei toetanud seda mõtet sotsiaalkomisjon.

24. aprillil teeb lõpliku otsuse vallavolikogu. Usun, et volikogus on rohkem neid saadikuid, kes mõistavad selle otsuse tegelikke tagajärgi. Panused on suured.

Kommentaarid
Tagasi üles