E, 30.01.2023

Päästeamet ei luba jääle minna

Kaie Mölter
, reporter
Päästeamet ei luba jääle minna
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Esimeste külmadega veekogudele tekkinud jää on nõrk.
Esimeste külmadega veekogudele tekkinud jää on nõrk. Foto: Elmo Riig

Viimastel nädalatel on õhutemperatuur püsinud miinuspoolel ja siseveekogude pinnale on tekkinud esimene jää. Et külmakraadid on olnud võrdlemisi tagasihoidlikud, on jää veel väga õhuke ning jääle minek eluohtlik. Seepärast on 26. novembrist Eesti siseveekogude jääle minek keelatud, teatab päästeamet pressiteates.

"Sel nädalal on külma olnud vaid mõni kraad alla nulli ning jää paksus on enamasti vaid paar sentimeetrit. Nii õhuke jää ei suuda veel inimest kanda ja sinna minna on eluohtlik," selgitas päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Mikko Virkala. "Sel nädalal on päästjad juba mitmel korral käinud lapsi jäält ära kutsumas ja selgitanud õhukese jääga kaasnevaid ohte."

Jääaluse vee temperatuur on vaid paar kraadi üle nulli. Nii külmas vees suudab täiskasvanu pidada vastu kümmekond minutit, laps veelgi vähem. Seepärast on oluline, et lapsevanemad selgitaksid pere pisematele talve esimese jää ohtlikkust ning hoiaksid silma peal, et lapsed püsiks jääst eemal, kuniks külm on selle piisavalt tugevaks kasvatanud.

"Jääle võib minna siis, kui selle paksus on kümmekond sentimeetrit. Selleks aga on vaja paar nädalat kestvaid tugevaid miinuskraade. Talv on algamas ja küllap kogub ka jää paksust. Seni aga tuleb jäärõõmudega veel veidi oodata," ütles Virkala.

Päästjad kontrollivad jää paksust regulaarselt ning kui jää on piisavalt paks, tühistab päästeamet jääle mineku keelu.

Igal aastal saavad päästjad jää tulekul ja minekul kümneid väljakutseid seepärast, et lapsed ja täiskasvanud on kippunud ohtlikult õhukesele jääle. Eelmisel talvel nõudis vesi Eestis neli inimelu.

Märksõnad
Tagasi üles