N, 8.12.2022

Repliik ⟩ Kas sorteerime biojäätmeid korralikult?

Kristjan Valgur
Kas sorteerime biojäätmeid korralikult?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Biojäätmed moodustavad meie prügist arvestatava osa. Biolaguneva prügi sorteerimine on juba 2007. aastast juriidilisele kui ka eraisikule kohustuslik. Selle jaoks saab hankida kompostri või biokonteineri.

Üksik- ja kaksikelamud ning kuni viie korteriga ühistud võivad biolagunevaid jäätmeid kompostida otse oma maal. Mida suuremaks läheb aga korterite arv majas, seda keerulisem on kompostimisega tegelda ja seda majasiseselt kontrollida. Linn on aktiivsemalt sorteerimise korraldamiseks praeguseks jaganud eramajadele 440 kompostrit ning kortermajadele 135 biokonteinerit. Saadaval on veel 60 kompostrit ja 15 konteinerit.

Paraku on elu näidanud, et nõuded ja reaalsus ei pruugi kokku minna. Viljandis pole biojäätmete sortimisega kaugeltki head lood. Liiati ei piisa üksnes sortimisest, vaid oluline on ka seda õigesti teha. Biojäätmed on tihtipeale konteinerisse visatud plastkotiga, samuti on sageli biojäätmetega kokku pandud suitsukonisid ja muud prahti, mis tavatingimustes ei lagune.

Mina soovitan hankida igasse kodusse biojäätmete tarvis eraldi prügiämbri, millega on mugav need õigesse konteinerisse viia.

Märksõnad
Tagasi üles