N, 8.12.2022

Nädala hobi ⟩ Näppudel arvutamine

Triin Loide
, Sakala arvamustoimetaja
Näppudel arvutamine
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Arvutamist jagub meil kodus, tööl ja poeleti ees. Pilt illustratiivne
Arvutamist jagub meil kodus, tööl ja poeleti ees. Pilt illustratiivne Foto: Shutterstock/eamesBot

Tekib tahtmine sein välja­prinditud pabereid ja fotosid täis kleepida ning need omavahel punase niidiga ühendada, sinna juurde püsti panna veel valge tahvel täis kõikvõimalikke märkmeid. Vähemalt võivad eestlased edas­pidi oma CV-sse hobina märkida näppudel arvutamise. Eile avalikustati elektri universaalteenuse tootjahind. Konkurentsiamet määras selleks 15,40 senti kilovatt-tunni eest, nii et tundub kinnitust saavat see, mida ennegi räägitud: konkurentsiamet hoiab tarbija poole. No hea, et keegigi hoiab.

Tootjahinnale lisab iga elektrimüüja oma põhjendatud kulud, mõistliku ärikasumi ja käibemaksu. Eesti Energia pakub 1. oktoobrist klientidele universaalteenuse lõpphinnaks 19,20 senti. Sellele tuleb juurde kuutasu 1,99 eurot, mida tavalistel fikseeritud pakettidel ei ole. Ja siis tuleb arvestada veel kuni viiesendise toetusega, kui juba fikseeritud paketi hind on kõrgem kui kaheksa senti, ning sellega, et teenuse hind võib muutuda.

Silme eest läheb kirjuks, aga läbi tuleb ennast sellest kõigest närida, et langetada õige otsus. Paljudel on elektri hinnaks fikseeritud paarkümmend senti kilovatt-tunni eest. Kas riskida muutuva hinnaga universaalteenusele minekuga või mitte? Inflatsioon on võrreldes eelmise kuuga justkui kahanenud ning võrreldes aastataguse ajaga 24,2 protsenti. Aga tegelikult oli Eesti inflatsioon juba enam kui aasta tagasi euroala kõige kiirem, nii et siingi tuleb teha mitme tehtega arvutus. Elektrilevi andis teada, et elektri kõrge hinna tõttu tõstab ta uuest aastast võrgutasu 13 protsenti ...

Arvutamist jagub meil kodus, tööl ja poeleti ees. Neid tehteid ähvardab lõpuks tulla nii palju, et keegi ei jaksa enam süveneda ja tuleb tahtmine käega lüüa.

Märksõnad
Tagasi üles