N, 8.12.2022

Uksed sulgenud Uusna poe nooremal müüjal jäi pensionist puudu neli kuud

Marko Suurmägi
, peatoimetaja asetäitja
Uksed sulgenud Uusna poe nooremal müüjal jäi pensionist puudu neli kuud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ene Vaigla (vasakul) ja Eevi Elmaste töötasid Ipsele kuuluvas poes algusest lõpuni. Seejuures on mõlemad müüjatena olnud ametis üle 45 aasta. Töö Uusna viimases poes lõpetasid nad suure tordi söömisega.
Ene Vaigla (vasakul) ja Eevi Elmaste töötasid Ipsele kuuluvas poes algusest lõpuni. Seejuures on mõlemad müüjatena olnud ametis üle 45 aasta. Töö Uusna viimases poes lõpetasid nad suure tordi söömisega. Foto: Marko Suurmägi

Neli kuud veel ja 45 aastat tagasi Uusnasse müüjaks tulnud Eevi Elmaste oleks võinud leti tagant pensionile minna. Reedel oli aga tema viimane tööpäev, sest see jäi Uusna kaupluse viimaseks päevaks.

«Meil oli siin omal ajal kolm baari ja kaks poodi,» meenutas Elmaste. Laupäevast alates ei ole neist järel ühtegi.

Reedel pakkisid 45 aastat Uusnas müüjana töötanud Elmaste ja 47 aastat kaubanduses ja neist viimased 21 aastat Uusnas tegutsenud Ene Vaigla poes asju. Lugesid üle kassaraha ning ootasid, millal omanik viimasele kaubale järele tuleb. Leti taga ootas omaniku saadetud suur tort, mille müüjad lubasid koos viimaste klientidega ära süüa.

«Täna me ei müü,» sõnas Vaigla. «Täna paneme asjad kokku.»

Mingit matusemeeleolu tühjaks jäänud poeruumis ei valitsenud. «Mina puhkan ja jään pensionile,» lubas Vaigla. Elmaste, kel on pensioni alguseni neli kuud, lubas end esmalt töötuna arvele võtta ja siis edasi vaadata. Kumbki neist ei välistanud võimalust, et võivad otsida uue töökoha näiteks mõnes Viljandi kaupluses või jäädagi pensionile.

Kahjumis pood

Uusna kaupluse omanik, osaühingu Ipse juht Jüri Jänes ütles, et väike pood ei tulnud enam rahaliselt toime. «Puhas aritmeetika,» nentis ta. Ipse kauplus tegutses väikses Viljandi valla külas üle kümne aasta. Kui tarbijate ühistu kauplus oli tegevuse lõpetanud, kolisid müüjad ümber Ipse avatud poodi.

Et äri hakkab kokku kuivama, sai Jänes aru juba enne, kui Ukraina sõda puhkes. Sealt edasi on kõik kinnitanud, et jätkata ei saa. Juba elektrikulu on kuus suurem kui teenitav tulu.

«Õhksoojuspump andis sooja, poes oli seitse külmikut, mis on üsna vanad ja võtavad palju voolu,» loetlesid müüjannad peamisi elektritarbijaid.

Pisike kauplus tegutses Uusnas ühe elumaja juurdeehitises vahelduva edu ja erinevate omanike käe all ligi 25 aastat.
Pisike kauplus tegutses Uusnas ühe elumaja juurdeehitises vahelduva edu ja erinevate omanike käe all ligi 25 aastat. Foto: Marko Suurmägi

Kliente oli suvel päevas keskmiselt ehk 70, talvel kahanes nende hulk aga 30 ligi. Et viimase aasta jooksul on veel mitu klienti kas surnud või ära kolinud, tundus algav talv nii ettevõtjale kui müüjatele veel keerulisem.

Elanike arvu vähenemine, suurtes kauplustes pakutav odavam kaup ning tasuta ühistransport on peamised põhjused, miks üksikult toimetavad maapoed üksteise järel kaovad.

Jüri Jänes nentis, et tema teada on maakonnas ehk veel neli-viis omaette toimetavat kauplust. Üks suuremaid ja vanemaid neist on Tiigi pood Mustlas. Selle omanik Marge Pissarev nentis, et võtab poodi pidades päeva korraga. «Iga päev käib mõte läbi, et kas homme veel ...» tunnistas ta. Tulevik tundub pisipoele seda keerulisem, et alles paar nädalat tagasi sai Mustlasse kaupluse rajamiseks vajaliku loa kätte Grossi Toidukaupade kett ning see tähendab, et konkurents läheb veelgi tihedamaks.

Silt poeuksel kuulutas järjekordse maapoe lõppu.
Silt poeuksel kuulutas järjekordse maapoe lõppu. Foto: Marko Suurmägi

Suvel tuli Tiigi kauplus omadega kenasti toime, sest suviti ongi ostjaid rohkem ja käive suurem. Keeruline on üle elada sügis ja talv. «Eks toimetame ja pingutame,» lubas Pissarev ning kinnitas, et sulgemisplaani ta langetanud ei ole.

Pissarev lisas, et Mustlas on hulk inimesi, kes ongi valinud tema kaupluse oma kodupoeks, et kohalikku ettevõtjat toetada. Uusna poel selliseid kliente, kes kogu vajamineva kauba ainult sealt oleks ostnud, müüjate sõnul lõpuks enam polnudki. Pigemini astusid sisse ostjad, kes linnast midagi toomata olid unustanud või tahtsid paari-kolme kindlat asja.

Poemaja läheb müüki

Uusna kauplusel polnud ka kogukonda ühendavat rolli. Poe taga õlut juua ei saanud ning ruum ise oli liiga tilluke, et seal suuremaid kogunemisi korraldada. Kauaaegse Uusna elaniku, kohaliku vallavolikogu ja riigikogu liikme ning poehoone omaniku Sulev Kannimäe sõnul jäävad külla alles nii külamaja kui raamatukogu ja kogukonna kohtumised on seal.

Paar aastakümmet tagasi ise samas majas kauplust pidanud Kannimäe tunnistas, et veel mõne aja eest oli inimesi, kes kaupluses suhtlemas käisid, siiski omajagu. «Kohati oli nagu laulupidu koos,» lausus ta naerdes.

Nüüd on Kannimäe hoone müüki pannud, aga ta kinnitas, et see ei olnud poe sulgemise põhjus. Müügiotsuse langetas ta alles pärast seda, kui oli saanud poeomanikult sulgemisteate.

Osaühing Ipse toimetab edasi ka pärast poe sulgemist. Toidukaupade hulgimüük ja nende klientideni toimetamine jätkub, lihtsalt jaekauplust enam ei ole.

Tartu maantee äärde jäävas Uusna külas elas aasta alguse andmete järgi 310 inimest.

Märksõnad
Tagasi üles