N, 8.12.2022

Juhtkiri ⟩ Teise reformi ootel

Sakala
Teise reformi ootel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sakala logo
Sakala logo Foto: Sakala

Ametnikupuudus ei kimbuta ainult Põhja-Sakala valda, vaid paljusid väiksemat sorti ja tõmbekeskustest kaugemale jäävaid omavalitsusi. Isegi kui palk oleks vastuvõetav, võib probleemiks osutuda miski muu, näiteks töökoha kaugus elukohast. Ning isegi kui omavalitsus teeb selle sammu, et hüvitab sõidukulud või annab kasutada ametiauto, võib kandideerimisel takistuseks saada näiteks selline lihtne, aga praktiline mõttekäik: «Kõrvaltänava ettevõttes pakutakse samuti tööd. Palk on seal küll veidi väiksem, ent tööle saan viie minutiga. Teise kohta peaksin sõitma tund aega või kauemgi, seda aega mulle ei hüvitata ja saan seda märksa paremini kasutada kui autos istudes.»

See on üks asjaolu paljude seast, mis võivad määravaks saada, ning kui lisada juurde tõik, et avalik sektor konkureerib erasektoriga, on selge, et uute inimeste palkamine võib tähendada parajat peamurdmist. Nüüd on tarvis omavalitsusjuhtidel, kes töötajate leidmisega kimpus, nuputada, mis on lõppkokkuvõttes kahjulikum, kas ametikoha kaotamine või selle määramata ajaks täitmata jätmine ning lootmine, et ehk ikka kunagi leidub keegi, kes seda soovib.

Ametiülesannete teiste inimeste vahel laialijagamise puhul ähvardab oht, et lisaülesannete koorma all hakatakse murduma. Ja selge on see, et niimoodi on võimalik täita ehk vaid mingi osa ülesannetest, sest kõige tarvis vajalikke teadmisi ja oskusi ei jagu.

Konkreetselt Mulgi valla näitel võib nentida, et tillukese valla väike valitsus ei suudagi ülal pidada näiteks avalike suhete spetsialisti. Sel juhul tuleb aga teiste ametnike ja poliitikute vahel ära jagada ülesanded, et oluline info jõuaks valla avalikke kanaleid pidi oma rahvani. Ent kindlasti on selliseid ametikohti, mis peaksid olema täidetud, ning nüüd ongi see oluline kaalumise koht. Kas omavalitsus kannab rohkem kahju siis, kui üht või teist spetsialisti ei ole, või siis, kui too on, aga saab näiteks viissada eurot kõrgemat palka kui seni? Väiksem palgafond võib osutuda tuleviku arvelt võetud laenuks, mis tuleb ehmatavalt suurte intressidega tagasi maksta. Ilmselt peame aga leppima, et tulevikus ootab meid spetsialistide nappuse tõttu ees veel teinegi haldusreform.

Märksõnad
Tagasi üles