Sõõrvald kujuneb paberil

Rannar Raba
, vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ühinevad vallad tähistasid läinud reedel Ugala teatris üheskoos vabariigi aastapäeva. Lauljate ja tantsijate kõrval astusid lavale vallavanemad ja volikogude esimehed, kes kandsid ette paroodia ühinemisläbirääkimistest.
Ühinevad vallad tähistasid läinud reedel Ugala teatris üheskoos vabariigi aastapäeva. Lauljate ja tantsijate kõrval astusid lavale vallavanemad ja volikogude esimehed, kes kandsid ette paroodia ühinemisläbirääkimistest. Foto: Elmo Riig / Sakala

Rõngana Viljandit ümbritsevad Viiratsi, Pärsti, Saarepeedi ja Paistu vald püsivad ühinemise kursil.

Kõigi nelja valla juhtide hinnangul on mullu kevadel alustatud läbirääkimised läinud suuremate tõrgeteta ning mida päev edasi, seda rohkem on nad peatses liitumises veendunud. Märtsi algul läheb valdadesse esimesele kooskõlastusringile värske liitumislepingu mustand ning märtsi- ja maikuusse on planeeritud teemakohased avalikud arutelud.

Aasta teisel poolel loodetakse korraldada rahvahääletused ning saada volikogudelt ühinemisele lõplik heakskiit.

Ühinemiskomisjoni juhina kõnelusi tüüriv Viiratsi vallavolikogu esimees Kaupo Kase rääkis, et avalikult pole ükski asjaosaline uue omavalitsuse loomist kahtluse alla seadnud. Seetõttu usub ta, et läbirääkimised püsivad eelseisvatel kuudel ettenähtud graafikus ning kõigi detailide kooskõlastamiseks jääb piisavalt aega.

«Algul võis tunda, kuidas kõik mõtlevad eeskätt oma valla piires, kuid aja jooksul on pilk avardunud ning aina enam mõistetakse koostegemise jõudu. Nelja peale kokku on meil piisavalt inimesi ja raha, et ellu viia suuri plaane. Näiteks võiksime õla alla panna Viljandisse ujula ehitamisele, sest seda saaks linlaste kõrval kasutada ka vallakodanikud,» selgitas Kase.

Emotsionaalne kontsertaktus

Kõik «Sakalaga» rääkinud vallajuhid kiitsid läinud nädalal Ugala teatrisaalis peetud vabariigi aastapäeva kontsertaktust, kus astusid külg külje kõrval lavale nelja omavalitsuse lauljad, tantsijad ning muusikud. Paistu vallavanema Ene Saare sõnul kujunes sellest üks emotsionaalsemaid aastapäevapidusid, millest ta on osa võtnud.

«Kui kellelgi oli varem ühinemise suhtes kõhklusi, siis see sündmus aitas neid kindlasti vähendada,» arvas ta.

Koostöö toimib

Sama meelt oli Pärsti vallavanem Erich Palm, kelle hinnangul aitas kontsertaktus tugevdada liitumist soosivat õhkkonda.

«See ei olnud lihtsalt pidu, vaid esimene suur koostöö. Saalis valitsenud ülev meeleolu ei jätnud kahtlust, et me saame koos väga hästi hakkama. Seetõttu pean reaalseks, et järgmise aasta alguseks on kõik neli vallavolikogu ühinemisele heakskiidu andnud.»

Läbirääkimiste laabumisele on tublisti kaasa aidanud tõsiasi, et üheski kõnealuses omavalitsuses ei tegutse gümnaasiumi, mille tuleviku üle oleks põhjust pikalt piike murda. Kaupo Kase sõnul on läbirääkijad juhindunud arusaamast, et kõigi nelja valla elanikele on nii gümnaasiumihariduses kui teistes valdkondades loomulik tõmbekeskus Viljandi. Seetõttu tahetakse tulevane vallamaja avada linnas, ehkki ei välistata ka mõne kohapealse teeninduspunkti töölejätmist.

Seda, mis saab pärast ühinemist praegustest vallavanematest, ei ole Kase sõnul veel otsustatud. Samas avaldas ta arvamust, et ühendvald toimiks targalt, kui kasutaks nende kogemusi.

Kui kõik läheb plaanipäraselt, arvatakse rõngasvald ametlikult asutatuks pärast 2013. aasta oktoobris peetavaid kohalikke valimisi.

ARVAMUSED

Sulev Kannimäe,
Viiratsi vallavanem

Kui tavaliselt tekivad ühinemise ajal pinged tulevaste investeeringute kavandamisel, siis meie saime sellega suuremate vaidlusteta hakkama. Õigupoolest polegi millegi üle väga vaielda, sest vallad on oma koolid, lasteaiad ja spordirajatised juba korda teinud. Edasi tuleb kõigi puhul ühtviisi keskenduda teedele ning vee- ja kanalisatsioonisüsteemile.

Ene Saar,
Paistu vallavanem

Maal jääb rahvast vähemaks, mistõttu on tulevikus väikestel valdadel väga raske toime tulla. Loodavas omavalitsuses on 10 000 elanikku, mida on piisavalt, et suuri ja vajalikke asju ellu viia. Paralleelselt sellega tuleb muidugi tegelda mittetulundusliku sektori tugevdamisega, et elu külades ei hakkaks kiratsema.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles