Eesti koondis alistas Gruusia, lõpetas alagrupis teisena ning pääses MM-i valiksarja järgmisse faasi. FOTO: Helin Potter (Eesti käsipalliliit)

Soomes lõppesid 2023. aasta käsipalli maailmameistrivõistluste valiksarja teise alagrupi mängud. Eesti, kes vajas Gruusia vastu võitu, tuli korduvalt välja neljaväravalisest kaotusseisust, võttis 31:27 (15:16) võidu ja pääses MM-i valiksarja järgmisse faasi.

Nagu vahendas Eesti käsipalliliit pressiteates, vangerdas 18 mängijaga Soome sõitnud Eesti kohtumise eel jälle: laupäeval võidumängu Suurbritanniaga tribüünilt vaadanud Armi Pärt ja Mihkel Lõpp olid tagasi koosseisus. Mänguks ülesantava 16 palluri seast langesid sel korral välja päev varem esimesed minutid sel turniiril ja väravagi kirja saanud Kristo Voika ja Mathias Rebane.

Kohtumine algas tasavägiselt. Alfred Timmo avavärava järel oli kord üks meeskond ühe väravaga peal, siis teine. Nii kulgeti seisuni 6:6, ent Eesti sai viie minuti jooksul kolm kaheminutilist karistust ning Gruusia hakkas eest libisema.

Ka põhitööga hästi hakkama saanud väravavaht Zurab Tsintsadze saatis 17. minutil palli tühja puuri, seisuks 11:7. Eesti ei saanud kuidagi kaitset toimima ja rünnak kannatas eemaldamiste tõttu. Grusiinid jäid sajaks sekundiks neljakesi platsile, aga sedagi perioodi ei õnnestunud ära kasutada.

Gruusia juhtis 20. minutil 14:10 ja see seis püsis tablool koguni kuus minutit. Vahepeal läksid meestel tundedki keema, ent olukord tuli "kuumadele Eesti poistele" kasuks. Väravasuule tulnud Armis Priskus tegi mitu tähtsat tõrjet ning rünnakul hakati hästi leidma Jürgen Roobat.

Timmo vähendas vahe minimaalseks, 15:14, ja kuigi Revaz Tšanturia realiseeris karistusviske, tabas Rooba koos sireeniga poolajaseisuks 16:15. Teine pooltund algas närviliselt, aga siis Karl Toom viigistas ja Rooba viis kiirrünnaku lõpetuseks Eesti 34. minutil 17:16 juhtima.

Viigiseisult 19:19 saabus seitsmeminutiline periood, kus miski ei tahtnud meie koondisel õnnestuda ja uuesti rebis Gruusia nelja väravaga eest. Kaotusseis 20:24 äratas aga eestlased: Martin Johannson tabas kaks korda joonelt, Karl Roosna tulistas kolm väravat järjest ning Eesti juhtis 25:24.

Veel kahel korral jõudsid vastased viigini, kuid siis võttis kohtumise saatuse otsustamise oma õlgadele 99. korda koondise särgis mängiv Mait Patrail. Kolm väravat järjest Rhein-Neckar Löweni tagamehelt ning Rooba vormistas viimasel minutil 31:27 võidu.

Rooba arvele jäi lõpuks kümme väravat, Roosna lisas viis ning Patrail ja Toom neli. Gruusia kasuks viskasid Irakli Kbilašvili ja Teimuraz Ordžonikidze kuus väravat.

Soome alistas viimases mängus Suurbritannia 38:22 ning võitis teise alagrupi viie punktiga. Eesti sai nelja silmaga teise koha ning pääses samuti MM-i valikturniiri järgmisse faasi.

"Oli see alles närviline mäng. Algusest peale tuli palju karistusi ning me ei saanud kuidagi mängurütmist kinni," ütles Eesti koondise peatreener Thomas Sivertsson pressiteates. "Võib-olla Gruusia väsis teisel poolajal ja meil oli pisut rohkem kvaliteetseid vahetusi, mida ka kasutasime. Väiksed detailid muudavad sellises mängus palju. Nii ei saanud Gruusia kaks korda tühjale väravale pihta, aga meie võitlus- ja meeskonnavaim tõusis siis esile. Kindlasti ei saa mainimata jätta Mait Patraili rolli – ta tahtis meeskonda aidata ja võttis väga suure vastutuse viimastel minutitel, nii nagu kogenud mängijad peavadki."

Süsteem MM-i finaalturniirile pääsemiseks on tehtud Eesti käsipalliliidu hinnangul ülimalt keeruliseks ning sõltub mitmel moel ka jaanuaris  ees ootava EM-i finaalturniiri tulemustest. Kindel on tõsiasi, et 16.–20. märtsini seisavad Eestil ees valiksarja teise faasi play-off-mängud, üks kodus ja teine võõrsil. Vastane loositakse meie koondisele jaanuari lõpul EM-i finaalturniiri viimastel päevadel.