R, 9.12.2022

Põhja-Sakala aiakohvikute päev tuleb rikkaliku valikuga

Egon Valdaru
, reporter
Põhja-Sakala aiakohvikute päev tuleb rikkaliku valikuga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Võlli külas Pärna talus avatakse taas hipikohvik Kibarland.
Võlli külas Pärna talus avatakse taas hipikohvik Kibarland. Foto: HEGE-LEE PAISTE

Laupäeval, 7. augustil on Põhja-Sakala aiakohvikute päev ning tõotab tulla palju põnevat, sest valla on 13 aiakohvikut Suure-Jaanis ja selle lähemas ümbruses.

Aiakohvikute päeva korraldaja Aire Levand ütles, et enamik kohvikutest on olnud avatud ka varasematel aastatel ning see lubab ettevõtmisele kindlat kvaliteeti. «Tore, et inimesed meiega ikka ja jälle liituvad, sest see nõuab neilt päris suurt pingutust ja mitu nädalat ettevalmistusi,» sõnas ta.

Hipikohvik tuleb taas

Aire Levandi kiitis kohvikute päeval osalejaid selle eest, et nad lubavad soovijaid oma koju ning neil on julgust pakkuda omavalmistatud roogi. «Väljutakse oma mugavustsoonist ja tehakse seda kõike hingega. Usun, et meie päeval on palju avastamist. Kõik kohad tasub üles otsida,» rääkis Aire Levand. «Paljud teevad kohviku ilmestamiseks koostööd muusikutega. Mitmes kohas keskendutakse lastele.»

Võlli külas Pärna talus avatakse hipikohvik Kibarland. See on varem valla olnud kahel korral ning alati on seal palju vaeva nähtud õdusa olemise loomiseks. Sedapuhku astub maakodus üles ansambel Hades ja õhtu lõpetab tantsupidu kartulipõllu ääres ansambli Võlli Võnge saatel. Kooke on seal igale maitsele ning saab ka soolase täidisega pannkooke. Antakse suppi ja jooke. Avatud on aerulaua punkt tiigi ääres ja kirbukas.

Selle kohviku taga seisab terve suguvõsa ehk ema ja isa koos kolme täiskasvanud tütre ja nende peredega. Peretütar Helina Kibar ütles, et sedapuhku võeti osalemisotsus ühiselt vastu juunis ja sealtpeale on palju mõttetööd tehtud selleks, et kohvikupäev võimalikult tore tuleks. Aed on üles vuntsitud ja pingutusi on tehtud põneva menüü väljatöötamiseks. «Muret teeb ilm. Eelmine kord kulus palju jäätisekokteile. Aga mida soovitakse sedapuhku ja kas kehvema ilma puhul rahvas ikka tuleb?» kõneles Helina Kibar. Ta lisas, et neil on inimestele pakkuda suveköögis varjualust.

Peres on valdkonnad jaotatud, Helina Kibar ise juhatab koogitegu.

Igale maitsele

Suure-Jaanis pakub kohvik Mõnus Kõhutäis Eha Juures vokirooga ja burgerit. Supeluse kohvik sobib lastega peredele, sest seal on ­uudistamiseks küülikud ja poni ning hoovis vanaaegne karussell-kiik. Pakutakse kodus küpsetatud leiba, ulukiliha ja kooki.

Tervisekojas on avatud Kukemarja kohvik, kus saab muu hulgas bataadipüreesuppi. Kohvik OTT ja lastekohvik Ottike on avatud Suure-Jaani turul, kus esineb ka ansambel Kress. Pakutakse kitsepiimatooteid, küpsetisi, pannkooke ja suupisteid.

Suure-Jaani raamatukogus on avatud Kondase kohvik, kus saab maalida ja karmoškamängu õppida ning lastele on mängud. Pakutakse pannkooke moosiga, omatehtud jäätist, vrappi, maasikakooki, salateid ja jooke.

Nõrga talus Metskülas on avatud Lillekohvik, kus on menüü kujundamisel ammutatud inspiratsiooni kogu maailmast. Sealt leiab Mehhiko tres lechesi kooki, Prantsuse quiche’i, Portugali pastéis de nata’sid, Itaalia panna cottat, India karrit, läätsesuppi ja käsitööjäätist.

Kildu külalistemaja kohvik pakub ponisõitu lastele ja vankrisõitu, esineb ansambel, saab liha- ja moosipirukaid ning lambalihapraadi juurviljadega.

Sürgaveres on avatud kaks kohvikut. Eha ja Margeti Kõhutanklas loob meeleolu kohalik pillimees onu Väino, pakutakse kooke ja pirukaid. SürgaVene Resturaan näitab vahvaid lõõtsapoisse, plaanis on plaadiesitluskontsert, esitatakse Raimond Valgre loomingut ja lastega toimetab Pipi Pikksukk. Kolmekäigulist menüüd rikastavad kohapeal valmivad pirukad. Kosutavat keelekarastust pakub Kukekese baarmeni kaksikõde Ilma.

Asu talu Aiakohvik Ivaski külas pakub ratsutamist ja näitab lilli, süüa saab kodust seljankat ja rabarberikooki. Suure-Jaani külje all Nuutre külas pakub Uuetoa talu lastele meisterdamist koos ­Karlssoniga ning esineb Suure-Jaani kultuurimaja kitarriring. Menüüs on võileivatort, kartuli­salat, omaküpsetatud leib, nisujahuta tordid ja koogid, jäätisekokteil, koduõlu ja kohv. Suure-Paksu Nämma kohvik Õpetaja talus Tääksis lubab soovijatel mängida sulgpalli ja seal on ka leiunurga kirbukas. Süüa saab vrappi, kebabit, šašlõkki soojade köögiviljade või praekartuliga, ahjusooja suitsukala ja Suure-Paksu grillvõileiba. Keelekasteks on kohv ja koduõlu.

Märksõnad
Tagasi üles