Jala koroonaproovi andma läinud mees saadeti koju tagasi
Täiendatud kell 18.15.

Reedest on Viljandis koroonaviiruse proovi andmise telk.

FOTO: Elmo Riig

Selleks et reedel Viljandi turu ja tervisekeskuse parklasse püstipandud telgis koroonaviiruse proovi anda, peavad olema perearsti saatekiri ning auto, millega kohale sõita. Inimesed, kes läksid telki jala, saadeti ukselt tagasi.

Üks pärastlõunal koos saatjaga telki jõudnud koroonakahtlusega mees oli tulnud maalt arvatavasti bussiga. Telgi juures korda hoidnud kaitseliitlased saatsid ta koos kaaslasega sinnasamma kõrvale pargipingile istuma. Mõlemale anti kaitsemask ning analüüs jäeti tegemata.
 

Jala koroonaproovi andma tulnud mees saadeti proovivõtutelgi eest ära. Talle anti kaitsemask, aga autota proovi andma ei pääsenud.

FOTO: Elmo Riig

Jala koroonaproovi andma tulnud mees saadeti proovivõtutelgi eest ära. Talle anti kaitsemask, aga autota proovi andma ei pääsenud.

FOTO: Elmo Riig

Jala koroonaproovi andma tulnud mees saadeti proovivõtutelgi eest ära. Talle anti kaitsemask, aga autota proovi andma ei pääsenud.

FOTO: Elmo Riig


Drive-in- ehk sissesõidutelkide tööd korraldava Qvalitas Arstikeskuse juhi Tõnu Veldi selgitust mööda ei ole see proovivõtjate valik, keda ja kuidas vastu võtta. Reeglid on tema sõnul kehtestanud terviseamet ning patsientide juhendamisega peavad tegelema saatekirja väljastavad perearstid.

Kui Sakala fotograaf turu juurest lahkus, jäid mees ja tema saatja ootama taksot, lootes, et nad saavad proovi antud selles istudes. Kuidas situatsioon lõppes, seda Sakala ei tea. Tund aega hiljem oli maalt proovi andma sõitnud mees tervisekeskuse juurest lahkunud.

Eile avatud proovivõtupunkti juures kontrollivad saabuja isikut Kaitseliidu Sakala maleva ja Naiskodukaitse vabatahtlikud ning kui isiku andmed klapivad perearstilt saabunud infoga, lubatakse ta edasi analüüsi andma.

Avapäeval telgis korda taganud kaitseliitlane, endine Viljandi maavanem Erich Palm tunnistas, et autota kohaletulijad on probleem. «Seda võiks inimestele öelda, et drive-in tähendab, et ainult autoga ja need, kel on perearsti saatekiri,» rääkis ta. «Siin on olnud igasuguseid juhtumeid nagu ikka elus. Drive-in on selleks, et ei oleks kontakte – igaks juhuks ja ennetav töö.»

Palm toonitas, et proovi andma tohib tulla ainult autoga ja ID-kaarti tuleb näidata läbi auto akna. Jalakäijaid analüüsi võtmise alale ei lubata.

Qvalitas Arstikeskuse juht Tõnu Velt kinnitas, et Viljandi punkt alustas tööd reedel kell 12. "Seal ei ole meie valik, keda me võtame ja keda ei võta. Perearstidelt tuleb testimiskeskusesse informatsioon ning punktis näevad töötajad nime ja kellaaega, millal patsient tuleb."

Velt rääkis, et proovivõtupunkti maksimaalne vastuvõtuvõime on praegu üks patsient iga viie minuti järel, kuid kindlasti see aja jooksul kasvab. "Kui programmid ja tööloogika hakkavad sujuma ja paika loksuvad, siis peaks see aeg olema kolm minutit."

Proovivõtupunkt hakkab töötama seitse päeva nädalas kella 8–20.

Terviseameti neljapäeval saadetud teates seisis, et perearsti saatekirja alusel saab lähipäevil kaheksas Eesti linnas tasuta anda koroonaviiruse proovi. Sakala reedel terviseametile saadetud küsimusele sissesõidutelkidele seatud reeglite kohta vastati ameti kommunikatsiooniosakonnast, et valitsuskomisjoni otsusega peab erasektori ettevõtja, kes tagab proovide võtmise, tagama nii oma töötajate kui erinevate patsientide ohutuse, sealhulgas isikukaitsevahendite olemasolu ja infektsioonikontrolli nõuete täitmise.

Synlabi testimisprojekti kommunikatsioonijuht Gerly Kedelauk lubas kirjalikud vastused saata pühapäevaks. Perearstid, kellega Sakalal reedel rääkida õnnestus, ei soovinud telgiga seonduvat kommenteerida.

Mida teha, et pääseda proovi andma?

1. Kui haigestud, helista oma perearstile! Perearst hindab koroonaviiruse proovi võtmise vajalikkust ja annab tervisenõu.

2. Kui perearst otsustab, et proovi võtta on vaja, edastab ta elektroonse tellimuse laborisse ning sealt helistatakse sulle, et leppida kokku proovivõtu aeg ja koht. Oota kõnet!

3. Sõida autoga kokkulepitud kohta õigel ajal ja võta kaasa dokument! Ninaneeluproovi saab anda vaid elektroonse saatekirja ja isikut tõendava dokumendi alusel kokkulepitud ajal. Proov võetakse üksnes perearsti laborile edastatud saatekirjaga inimeselt. Niisama ei ole mõtet kohale tulla, proov võetakse vaid eelregistreeritud inimestelt. Kohale sõites ei ole otstarbekas võtta samasse autosse pereliikmeid.

4. Oota vastust, sulle helistatakse! Vastuse saab kahe tööpäeva jooksul ning see liigub ka keskkonda digilugu.ee.

5. Kui sinu proov osutub positiivseks, püsi kodus, järgi perearsti eelnevalt antud soovitusi ning tervise halvenemise korral võta ühendust oma perearstiga või kutsu kiirabi, helistades telefoninumbril 112.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles