iDeal kampaania

Saarepeedil meenutati Jüri Jaaksonit

Jüri Jaaksoni mälestuskivi äärde asetati pärjad.

FOTO: Made Laas

Neljapäeval, 16. jaanuaril tähistati Viljandi vallas Saarepeedil kunagise riigivanema ja pikaaegse Eesti Panga presidendi Jüri Jaaksoni 150. sünniaastapäeva, vahendab vallavalitsuse avalike suhete nõunik Made Laas.

Aktusel Saarepeedi koolis rääkis Viljandi abivallavanem Ene Saar, et rasketest oludest hoolimata õnnestus Jüri Jaaksonil saada hea haridus, sest tema perekond hindas haridust ja tema õpinguid Tartu Treffneri gümnaasiumis toetas koolidirektor Hugo Treffner.

«Jüri Jaakson oli aastatel 1924-1925 riigivanem ja kõige pikaaegsem Eesti Panga president aastatel 1926–1940. Ta nägi väga suurt vaeva Eesti riigi rajamiseks ja tegi panganduses hindamatu töö: tema juhtimise ajal võeti käiku Eesti kroon. Oleme uhked, et meie kandis on kasvanud mees, kes on Eesti riigile nii palju andnud,» kõneles Saar.

Näituse avamisel ütles Eesti Panga muuseumi kuraator Siiri Ries, et Jüri Jaaksoni elu on hea näide sellest, kuidas igaühest, ka lihtsast talupoisist, võib saada riigile oluline isik, kui on õnne, pealehakkamist ja julgust. 

«Jüri Jaaksonil oli elus õnne ja tal oli toetajaid rasketel hetkedel. Ta oli mees, kes kunagi ei jätnud oma abistajatele tasumata. Ta abistas majanduslikult oma vennapoega, esimest eestikeelset matemaatikaprofessorit Hermann Jaaksonit hariduse omandamisel ja Hugo Treffnerit,» kõneles Ries. «Jüri Jaakson asutas kooli juures omanimelise sihtkapitali, millega toetati vaesest perest lapsi haridustee jätkamisel. Ta oli isiksusena hästi inspireeriv.»

Jaaksonil oli oluline roll koostöövalitsuse moodustamisel, Eesti keskpanga rajamisel, Eesti krooni kasutuselevõtmisel ja pangakontorite rajamisel üle Eesti. 

«Tema tegevuse märke on näha ka tänapäeval. Tänu tema tarkusele säilis mingi osa Eesti Panga kullast ja tänu sellele saime 1992. aastal kattevaraga tagatud Eesti krooni,» lisas Ries. 

Kooliõpilased ja külalised jalutasid ka Jaaksoni sünnikodu juurde Kokaviidikale, kus mälestuskivi äärde asetati pärjad ja mälestati Eesti suurmeest vaikuseminutiga.

Saarpeedi koolis avati suurmehe auks näitus, paremal seisab Eesti Panga muuseumi kuraator Siiri Ries.

FOTO: Made Laas

Kooliõpilased ja külalised jalutasid Jüri Jaaksoni sünnikodu juurde Kokaviidikale.

FOTO: Made Laas

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles