Linn kutsub üles jäätmeid ja rõivaid tasuta ära viima

Linn kutsub inimesi üles jäätmeid tasuta ära viima.

FOTO: Gerthrud Grents

Viljandi linnavalitsus kuulutab linnaelanikele välja tasuta suurjäätmete ja kasutuskõlblike rõivaste kogumise kampaania. See kestab 16.–30. septembrini.

Linnavalitsuse pressiteates on kirjas, et suurjäätmeid saavad kampaania vältel tasuta ära anda Viljandi linna sissekirjutatud inimesed. Asutuste ja ettevõtete suurjäätmeid tasuta vastu ei võeta. Jäätmejaamas küsitakse inimeselt isikut tõendavat dokumenti.

Suurjäätmeteks peetakse jäätmeid, mida kaalu või mahu tõttu ei ole võimalik paigutada kogumismahutisse. Need on näiteks mööbliesemed (sealhulgas õuemööbel), vaibad, madratsid, kardinapuud, kraanikausid, WC-potid, vannid, jalgrattad, lapsevankrid ja terved seinapeeglid.

Suurjäätmetena ei käsitleta ehitusjäätmeid (sealhulgas uksed ja aknad, eterniit ja keraamilised plaadid) ning suuremõõtmelisi probleemtooteid nagu autoromud või nende osad ning elektri- ja elektroonikaseadmeid või nende jäätmed (sealhulgas pesumasinad, telerid, külmkapid, elektripliidid) ja muud tootjavastutusega hõlmatud jäätmeid.

Lisaks suurjäätmetele on koostöös Humanaga võimalik Viljandi jäätmejaamas kampaania perioodil tasuta ära anda taaskasutuskõlblikud riided ja need uuele ringile suunata. Rõivaste korduv- ja taaskasutus aitab ühelt poolt vähendada uute loodusressursside kasutuselevõttu, teiselt poolt aga vähendab jäätmeteket.

Linnavalitsus rõhutab, et taaskasutuseks ja ümbertöötamiseks ei sobi katkised, määrdunud, niisked, tugeva lõhnaga ja nähtavalt kulunud riided. Kohapeal kontrollitakse üle, et riidekottidesse ei oleks pandud valesid jäätmeid.

Kogutud riided saadetakse edasi Humana sorteerimiskeskusesse, kus need kvaliteedi järgi sorditakse ja suunatakse korduvkasutusse, ümbertöötamisse või annetatakse partnerorganisatsioonidele.

Tavaliselt on suurjäätmete ja rõivaste eest vaja Viljandi jäätmejaamas tasuda nii eraisikul kui ka ettevõtjal 100,99 eurot tonni eest ehk 0,10 eurot kilogrammi eet.

Suurjäätmete kogumise kampaaniat rahastatakse riigieelarvest linnavalitsusele määratud toetusfondist, mis on ette nähtud jäätmehoolduse korraldamiseks.

Suurjäätmed ja riideesemed võetakse vastu Viljandi jäätmejaamas aadressil Pärnu maantee 36, kus kõik jäätmed kaalutakse. Jäätmejaam on avatud esmaspäevast laupäevani kella 9–18, pühapäeviti on jaam suletud.

Tagasi üles