Juhtkiri. Motokrossi ooperi viimane vaatus

Sakala logo

FOTO: Sakala

Vana-Virite krossirajaga viie aasta jooksul toimunu on tundunud kohati absurdimaigulise tragikomöödiana, mille autorit on vähemalt osaliselt inspireerinud Franz Kafka looming. Nüüd tundub, et saaga näib viimaks jõudvat mõistliku lõpuni. Mäletatavasti ehitas Sudiste külas asuva talu omanik Aivar Moks oma maadele ringikujulise ja hüpetega tee, mida võis kõigi tunnuste järgi pidada krossirajaks. Muu hulgas näis seda tõestavat tõik, et kõnealusel teel sõitis sageli mootorrattaid, mille müra ümberkaudseid elanikke väga häiris. Moks ise väitis aga, et see on eratee, mis siis, et see on künklik ega vii kuhugi. Selle arvamusega oli nõus isegi toonane Karksi vald, kes ei näinud peaaegu mingeid võimalusi krossiraja naabrite muret lahendada. Jää hakkas liikuma alles mullu sügisel, kui kohus leidis, et krossirada ikka tõepoolest krossirada on, ning nagu tänasest Sakalast lugeda saab, on vald nüüd seal müra tekitamise ära keelanud ja ähvardab rikkumise korral 10 000-eurose trahviga.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Pikast loost võib teha kolm järeldust. Esiteks tasub inimestel alati oma õiguste eest seista ja kui nõudmised on põhjendatud, võib ka esmapilgul lootusetu üritus jõuda õnnestumiseni. Teiseks ei saa Eestis siiski musta valgeks rääkida, vähemalt mitte alati. Kolmandaks võime tõdeda, et ka omavalitsusel on võimalik oma kodanike eest seismiseks hoobasid leida, kui neid hästi otsida.

Nii pika ja pööreterohke sõidu järel pole muidugi päris kindel, et oleme näinud selle loo viimast vaatust. Senine omanik on kinnistu küll müüki pannud, kuid kas see ka ostja leiab ja mida uus omanik sellisel juhul seal erateega, mis tegelikult on krossirada, peale võiks hakata, näitab aeg.

Tagasi üles