Viljandi muuseum tähistab näitusega talurahva vabastamist

Näitusega "Päris ja prii" tähistatakse Liivimaa talupoegade vabastamise 200. aastapäeva.

FOTO: Viljandi muuseum

Täna avatakse Viljandi muuseumis näitus "Päris ja prii", millega tähistatakse Liivimaa talupoegade vabastamise 200. aastapäeva. Väljapanek on valminud koostöös Eesti ajaloomuuseumiga.

Viljandi muusemi pressiteates öeldakse, et käesoleval aastal möödub 200 aastat talurahva pärisorjuse kaotamisest Liivimaal. Eestimaal kaotati pärisorjus paar aastat varem, 1816. aastal. Pool sajandit pärast vabastamist, 1869. aastal, kogunesid eestlased Tartusse esimesele üldlaulupeole.

Pärisorjus on talurahva õigusetu seisund vabade seisuste suhtes. See seisnes maaomandi õiguse puudumises, keelus omatahtsi elukohta vahetada ning täielikus sõltuvuses suurmaaomanikust, kellele tuli teha kas teotööd või tasuda andamit õiguse eest elada ja harida põldu tema valdustes.

XIX sajandi keskpaiga talurahvaseadustega anti talupoegadele õigus oma talud päriseks osta, mis tähendas väikemaaomandi loomist Balti kubermangudes. Terve sajandi kestnud talupojaseisuse vabastamine lõppes seisuste kaotamisega Venemaal pärast 1917. aasta veebruarirevolutsiooni ja Eesti maareformiga 1919. aastal. 

Näitusel "Päris ja prii: 200 aastat talurahva vabastamisest Liivimaal, 150 aastat esimesest laulupeost” saab muu hulgas näha XIX sajandi eluolu kajastavaid makette, esemeid, raamatuid, dokumente, kunsti, ehteid ja märke. Lisaks on väljas kunstnike August Georg Wilhelm Pezoldi, Georg Friedrich Schlateri, Friedrich Ludwig von Maydelli ja Carl Friedrich Christian Buddeusi töid.

Väljapaneku on koostanud Ene Hiio ja Epp Kangilaski ning kujundanud Aime Andresson. 

Näitus avatakse teisipäeval kell 16 Viljandi muusemis ning jääb avatuks 16. novembrini.

Tagasi üles
Back