Meeste lelud on näitusel

Palju aastaid puitu silunud vana höövel.

FOTO: Jaanus Lensment

Lugu kuulatav Minu Meedia tellijatele

Alates tänasest on Kondase keskuses avatud näitus «Meeste mänguasjad – puutöö», kuid ametlik avamine on nädal hiljem, 16. novembril kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia konverentsi osana. Siis kuulutatakse välja ka Anu Raua nimelise stipendiumi saaja.

Restauraator Tõnu Parmaksoni kogust pärinevad esemed annavad põhjaliku ülevaate, milliseid tööriistu kasutasid puidu töötlemiseks Eesti talumehed ja käsitöölised XVIII–XX sajandini. Tänapäevased puidutöötlemise tööriistad on sageli traditsiooniliste tööriistade edasiarendused ja siit kasvavad välja paljud puidutööga seotud traditsioonilised võtted.

Aastatuhandete jooksul on inimkond leiutanud kivikirvest kuni arvuti juhitava CNC freespingini sadu tööriistu, et suvalisest puutükist midagi kasulikku valmistada. Mõnel juhul on need väga robustsed, käepärasest materjalist kohaliku talumehe või käsitöölise enda valmistatud, kuid siiski igati otstarvet täitvad ainueksemplarid, teisel juhul aga nimekate manufaktuuride või vabrikute seeriatoodang, milleks kasutati parimaid saadaolevaid materjale ning teati, mis on tootedisain ja -ergonoomika.

Tagasi üles