Uhti-uhti uhkesti ... Kas laevatee Tartust Viljandisse on utoopiline unistus või ellu viidav idee?

Vasakule jääb Viljandi linn, paremale Tartu–Viljandi maantee, nende vahele Mädajärve soo. Mööda viimast oleks võimalik luua veetee Viljandi järvest Tänassilma jõkke ja sealt edasi Võrtsjärve, kuid teadlased kahtlevad selle otstarbekuses.

FOTO: Elmo Riig (montaaž)

Paar nädalat tagasi avaldas Eesti merekooli Tartu filiaali uus juht ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) kohalik liider Indrek Särg Tartu Postimehes lootust, et ühel kenal päeval saab sõita väikelaevaga Emajõe linnast Viljandisse ja sealt edasi Pärnusse, nii nagu mõne oletuse järgi tehti ammusel hansaajal. Ehkki suurejoonelist ideed on läbi aastakümnete ikka ja jälle taaselustatud, kalduvad teadlased arvama, et see pole teostatav.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Selles, millises ulatuses niinimetatud hansateel kunagi laevad liikusid, pole tänini täit üksmeelt. Leidub teadlasi, kelle veendumuse järgi ei saanud kogu tee kuidagi läbitav olla, aga ka neid, kes sellesse usuvad. Viimased viitavad muu hulgas tõsiasjale, et keskajal hüüti Pärnut ja Emajõge sama nimega – Embecke. Samuti kuulusid Tartu, Pärnu ja Viljandi ühtviisi hansalinnade võrgustikku.

Tagasi üles