Sakala artikleid saab nüüd kuulata

Sakala artikleid saab nüüd kuulata.

FOTO: Liis Treimann / Postimees

Sakala veebiartikleid on sellest nädalast võimalik nii lugeda kui ka näiteks joostes, autot juhtides või rattaga sõites, klapid peas, kuulata.

Võimaluse annab selleks uudiste peafoto alla paigutatud audiopleier, mille taustal töötav robot suudab kirjaliku teksti eestikeelseks kõneks sünteesida ja selle inimhäälel ette kanda. Põhineb see Eesti Keele Instituudi arendatud helisünteesi lahendusel, mille tarkvara Postimees oma keskkonnaga integreeris ning sel nädalal esimesed rubriigid kasutajatele kuulatavaks muutis.

Eesti Meedia äriarendus- ja teostusgrupi juhi Kristjan Pillaku sõnul on robotteksti saamiseks näitlejad sisse lugenud teatud hulga ettevalmistatud sõnu ja selle põhjal on sünteesitud teised hääldused ja vormid. Süsteemid on samas ka iseõppivad ja võimelised end tagasisidest lähtudes parandama.

Uudiseid loeb robot ette näitleja Eva Kolditsa häälematerjali alusel.

«Laiendame oma meediumi  täiesti uuele väljundile ning see toimib!» rääkis Pillak. «Proovisin ise möödunud nädalal viimaste katsetuste käigus, kas linnaliikluses autoroolis olles mobiilis etteloetavatest uudiseid talutavalt kuulen, ja pean tõdema, et mind üllatas ettelugemise kvaliteet.»

Kui täna saab esimeste rubriikide uudiseid kuulata ühekaupa, siis tulevikus saavad inimesed kokku panna uudistest ka playlist'e – näiteks rubriigi, autori või ajamääruse järgi.

Pleieriga varustatakse vaid uued artiklid, arhiiviuudiseid vähemalt esialgu audioformaati teisendama ei asuta. Helifailid tekivad uudiste külge kõigest minuti jooksul pärast nende avaldamist või muutmist.

Tulevikus saab artiklite helifaile mobiili või arvutisse ka alla laadida, et neid näiteks lennusõidu ajal kuulata.

Tagasi üles