Euroopa püüdleb taas liiklussurmadeta päeva poole

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

19. september on kogu Euroopa Liidus kuulutatud liiklussurmadeta päevaks.

FOTO: Marko Saarm

Tänane päev, 19. september on kogu Euroopa Liidus kuulutatud kolmandat korda liiklussurmadeta päevaks, mille ingliskeelne lühend on EDWARD (European Day Without A Road Death). Selle eesmärk on tõmmata laiemalt tähelepanu liiklusõnnetustele. Oluline on, et iga liikleja mõtleks, milliste riskidega ta liikluses kokku puutub ning mida ta saab teha nende vähendamiseks.

Maanteeameti liiklusohutuse osakonna juhataja Erik Ernitsa sõnul ei piisa selleks, et liiklus oleks ohutum ja meie lähedased koju jõuaksid, ainult maanteeameti ning politsei- ja piirivalveameti pingutustest. «Selleks peame me kõik panustama. Me kõik oleme liiklejad ja peame tegema vastutustundlikke ja teistega arvestavaid otsuseid,» andis Ernits pressiteate vahendusel teada.

«Pole midagi traagilisemat kui surm, mida saanuks vältida. Valdavat osa liiklussurmasid on võimalik ära hoida, kuid selleks peab järgima ühiselt kehtestatuid reegleid, mis on näiteks kiirus, kainus ja mõistlikkus. On kurb mõelda, et Euroopal on vaja eraldi surmadeta päeva, mille abil inimesed mõtlema panna,» lausus samas läkituses politsei- ja piirivalveameti juhtivkorrakaitseametnik Kalmer Tikerpe.

Möödunud aastal osales liiklussurmadeta päeval 31 riiki, millest 15-s tõesti ei juhtunud ühtegi fataalsete tagajärgedega liiklusõnnetust. Ka Eesti liikluses ei hukkunud sel päeval ühtegi inimest.

Tänavu viib maanteeamet koos politsei- ja piirivalveametiga liiklussurmadeta päeval läbi kampaaniat «Sina oled ettenäitaja, et tema oleks ettevaataja», et tuletada täiskasvanutele meelde, et neil on laste liikluskäitumise kujundamisel kõige tähtsam roll ning oma käitumisega on nad väikestele liiklejatele eeskujuks.

Politseinikud keskenduvad selle nädala jooksul sõidukijuhtidele, kes kasutavad roolis mobiiltelefoni. See on Eestis ja kogu maailmas üks suuremaid põhjuseid, miks inimesed liikluses surevad.

Kolmandat aastat on ka maanteeameti markeerimisaktsioon «Peatu, vaata, veendu!», milles osaleb tänavu kogu Eestis sada kooli.

19. septembril toimuva EDWARD-i päevaga on oodatud ühinema kõik liiklejad ja  organisatsioonid, andes liiklusohutuse lubaduse.

Tagasi üles