Mulgid pälvisid metsamajandamises tunnustust

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Mulkidest metsapidajad said tunnustuse.

FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Haapsalu lähedal Uuemõisa mõisapargis peetud metsapäeval tunnustati Mulgimaa metsaomanikke Mare ja Heini Kunimäge kui innukaid metsauuendajaid ning nad pälvisid Juhani Puukooli eripreemia.

Mare Kunimägi on oma metsade majandamise usaldanud ettevõtjast poja Heini kätte. Talu ümber 76 hektaril laiuvatel metsakinnistutel on kõikjal näha peremehe kätt. Eriti paistavad silma noored puistud, mis on rajatud endisele põllumaale ja sooheinamaadele.

Koos metsamajandajate konkursi žüriiga arvutati kokku, et Kunimägede istutatud taimede hulk läheneb sajale tuhandele. Lanke on uuendatud ja metsa rajatud nii taimlast ostetud taimedega kui ka loodusest välja kaevatud väikeste taimedega. Eriti meeldejääv on 1999. aastal istutatud noor kuusik, mis on rajatud vaid looduslikest taimedest. Heini Kunimägi põhimõte oma metsade majandamisel on proovida endast maha jätta igas mõttes väärtuslik mets.

Kandidaatide juures hinnati nende viimaste aastate metsamajanduslikke töid ja muid metsa väärtustega seotud tegevusi. Arvesse võeti ka metsaomanike põhimõtteid metsade majandamisel, panustamist kogukonna ja maaelu arengusse ning traditsioonide hoidmisse.

Eesti erametsaliidu juhatuse esimehe Mikk Lingi sõnul oli tänavusel konkursil mitu väga tugeva taustaga metsaomanikku ning parima metsamajandaja tiitli saaja üle arutati pikalt.

«On rõõm näha, et metsa jätkusuutlikult ja teadmispõhiselt majandavad omanikud on valmis oma teadmisi ja kogemusi ka teistega jagama,» lausus Link. «Parimate metsamajandajate konkurss annab meile hea võimaluse neid tublisid omanikke esile tõsta, kuid ka ühiskonnale säästlikku metsamajandust lähemalt tutvustada.»

Eestis on üle 100 000 erametsaomaniku, kellel kõigil on metsa majandamisel oma eesmärgid ja põhimõtted. Et metsandus on üks Eesti majanduse alustaladest, on oluline, et metsaomanikud saaksid metsa hoidmise ja jätkusuutliku majandamise eest tunnustatud.

2018. aasta parima metsamajandaja konkursi tulemused

Lauri Salumäe – 2018. aasta parim metsamajandaja (Lääne-Virumaa)

Maive Vaarpu – taimetundja metsaomanik (Hiiumaa)

EELK Ridala Püha Magdaleena kogudus – ühistegevust toetav metsaomanik (Läänemaa)

Ilmo Torn – laiahaardeline metsaomanik (Saaremaa)

Märt ja Oliver Koitmaa – tublid hobimetsaomanikud (Tartumaa)

Tornator Eesti – professionaalne metsamajandaja (üle Eesti)

Jüri Stroo – tubli püsimetsamajandaja (Lääne-Virumaa)

Mikk Vakkum – metsamajanduse tulevikutegija + Deskise eriauhind (Järvamaa)

Mare ja Heini Kunimägi – innukad metsauuendajad, lisaks Plantexi ja Juhani Puukooli eriauhind (Viljandimaa)

    Tagasi üles