Äikese hind: tuhanded läbipõlenud seadmed ja sajad tuhanded kulutatud eurod

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Telia eelmise aasta kokkuvõttest selgub, et vahemikus 2017. aasta maist septembrini tegid kliendid 4600 äikesega seotud pöördumist.

FOTO: Telia

Telia Eesti meediasuhete juht Raigo Neudorf  tõdeb, et läinud aastal tegi äike Eestis parajat hävitustööd, mõjutades otseselt tuhandeid kodusid ja tekitades märkimisväärset rahalist kahju. Et tänavune äikeseperiood on juba alanud, tuletab ettevõtte esindaja inimestele meelde, mil moel ennast ja oma kodu äikesekahjude eest kaitsta.

Telia eelmise aasta kokkuvõttest selgub, et vahemikus 2017. aasta maist septembrini tegid kliendid 4600 äikesega seotud pöördumist. Ettevõtte tehnikud tegid mullusel äikeseperioodil ligi 1500 väljasõitu klientide juurde, et kahjusid hinnata ja likvideerida.

«Ainuüksi eelmisel suvel vajas väljavahetamist üle 5000 ruuteri ja digiboksi, mis olid äikese tekitatud ülepingest kahjustada saanud. Rahaline kahju ulatub aga sadadesse tuhandetesse eurodesse,» teateas Telia Eesti tehnilise toe osakonna juht Reimo Känd.

Ka sel kevadel on äike Eestis juba oma jälje maha jätnud.

Koduseadmete äikesekahjustused võivad olla väga erinevad, alustades sellest, et läbi on vaid ruuteri port. Sealt edasi on juba terve ruuter läbi põlenud või on lisaks ruuterile ka digiboks kahjustatud. Halvemal juhul võib kahjustatud olla nii ruuter, digiboks kui teler. Telia tehnikud on kokku puutunud ka juhtumitega, kus pärast pikselööki on kaablite asemel alles vaid põlenud jutt seinal.

Oluline on teada, et ülepingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii. Seega peab kasutaja võtma parandamise või uue seadme soetamise kulud enda kanda.

Seadmetest olulisem on loomulikult hoida iseenda ja lähedaste elu ning pidada kinni äikeseaegsetest ohutusnõuetest: äikese ajal mine tuppa või kinnisesse autosse, hoia eemale veest ja suurtest puudest või lipuvarrastest ning ära kasuta elektroonikaseadmeid.

Kuidas koduelektroonikat äikese ajal kaitsta?

  • Ühenda juhtmed ja kaablid seinakontaktidest lahti.

Kõuemürinat kuuldes või suvel pikemaks ajaks kodust ära sõites tasub oma koduelektroonika vooluvõrgust lahti ühendada. Samuti tuleks eemalda seinakontaktidest internetikaabel ja võimalikud antennijuhtmed. Oluline on need lahti ühendada just seinakontaktist, mitte seadme küljest, sest seinakontaktis olevad kaablid võivad pikselöögist sellegipoolest kahjustada saada

  • Soeta piksekaitsmega voolujuhe

Ülepinge kahjustuste riski aitab vähendada piksekaitsmega voolupikendusjuhe, kuhu saab ühendada korraga mitu seadet. Kui maja vooluvõrk on maandamata, siis piksekaitsmega voolujuhtmest abi pole, sest kaitse peab saama ülepinge ikkagi kuhugi maandada. Samas peab märkima, et pikse otselöögi korral ükski seade kaitset pakkuda ei suuda. Nimetatud kaitsmeid saab soetada suurematest ehitus- ja elektroonikakauplustest ning ülepingekaitsmeid saab tellida ka Telia e-poest.

  • Kontrolli maja vooluvõrk üle

Vanemates majades on vooluvõrk sageli maandamata ja muretsetud äikesekaitsmed ei pruugi piisavalt toimida. Seetõttu tuleks spetsialistidel lasta oma maja vooluvõrk üle kontrollida ning veenduda, et maja oleks äikese eest võimalikult hästi kaitstud.

  • Seadmeid taasühendades varu kannatust

Pärast äikest varu veidi kannatust – äikese möödudes ja pärast elektriühenduse taastumist saad seadmed voolu- ja internetivõrku tagasi ühendada. Kui telefon on tumm, teler ei näita pilti või internetti pole, soovitame oodata umbes 30 minutit, et ühendus jõuaks iseseisvalt taastuda.

    Tagasi üles