Näitus meenutab tormilisi sündmusi

FOTO: Elmo Riig

Viljandi muuseumi direktor Jaak Pihlak avas olulist minevikku kajastava näituse, vanu päevakäske uurib ajaloohuviline Ülo Stöör.

Viljandi muuseumis ootab vaatajaid Eesti Ajaloomuuseumi rändnäitus «Vabariigi ootuses». See heidab pilgu tormilistele sündmustele, mis viisid Eestimaa rahvuskubermangu loomiseni 1917. aastal ning Eesti Vabariigi väljakuulutamiseni 1918. aasta veebruaris.

«Näitus räägib eelloo sellest, kuidas tsaaririik kukkus ja Eesti Vabariik sündis,» ütles Viljandi muuseumi direktor Jaak Pihlak. «Kõik käis tegelikult väga kiiresti. Kui õige hetk oleks mööda lastud, oleksime ilmselt uppunud suure punase Venemaa rüppe. Kui vaadata kunagist tsaaririiki, siis oli suhteliselt vähe neid, kes suutsid sealt välja rabelda.»

1917. aasta sündmused Venemaal muutsid peaaegu kõigi eestlaste elu. Märtsis impeeriumi pealinnas Petrogradis puhkenud revolutsioon kukutas võimult Romanovite dünastia. Sama aasta sügisel hakkasid eestlased avalikult rääkima Eesti iseseisvumisest. 1917. aasta jooksul veeres Eestist üle kaks revolutsiooni, loodi kohalik valitsus ja rahvusväeosad ning püüti kindlaks määrata Eesti piirid. 

Rändnäituse kuraator on Tõnis Liibek, tekst ja fotod on pärit Eesti Ajaloomuuseumist. Viljandi muuseum on väljapanekut täiendanud vabadussõja ajast pärit dokumentide ja esemetega. Näitus jääb avatuks 3. märtsini.

Tagasi üles