Kõik vaktsiinid gripi eest täielikult ei kaitse

FOTO: Liis Treimann / Postimees

Vaktsineerimine

Uue aasta esimesel nädalal diagnoositi Eestis laboratoorselt 48 gripijuhtu. Domineeriv on B-gripp, sellest omakorda Yamagata tüvi. Euroopas on liikvel ka B-gripi teine alaliik Victoria.

Põhiliselt on grippi diagnoositud Lõuna-Eestis, eelkõige Tartumaal. Viljandimaal oli läinud nädalal kaks gripijuhtu, üks neist kinnitati laboratoorselt. Ülemiste hingamisteede viirusnakkusi oli meil Eesti keskmisest kolm korda vähem.

Soome ajakirjanduses kõlas häirekell, et tänavune vaktsiin kaitseb ainult B-gripi Victoria, mitte hoogsalt leviva Yamagata alaliigi vastu. See andis põhjuse terviseameti gripikeskuse peaspetsialistilt Olga Sadikovalt pärida, milline on olukord Eestis.

«Sel sügisel toodi Eestisse kahte tüüpi vaktsiine: nelja- ja kolmevalentseid. Viimased tõesti B-gripi Yamagata tüve eest ei kaitse, neljavalentsed küll,» selgitas Olga Sadikova.

Tema sõnul on siiski võimalus, et toimib ristkaitse ja kui inimene haigestubki, kulgeb tõbi kergemalt. Ka kolmevalentset vaktsiini kasutanud inimesed ei ole ennast asjata süstinud, sest A-gripp on veel tulekul ja vaktsiin pakub kaitset mõlema tänavu liikvel oleva viirusetüve vastu.

Küsimusele, kas B-gripp on kergema kuluga kui A-gripp, vastab spetsialist eitavalt. «Vahe on pigem selles, et B-gripp ei levi nii ulatuslikult, nakkused on põhiliselt kollektiivisisesed. A-gripp tuleb B kannul ja selle võib saada igalt poolt, näiteks tõbist inimest kaupluses või bussis kohates.»

Neljavalentne vaktsiin on Eestis otsas, mõeldes aga sellele, et A-gripp on tulekul, võib kaitsesüsti teha ka olemasoleva vaktsiiniga.

«Muidugi olnuks parem sellele juba varakult mõelda, aga kindlasti tuleb arvestada, et antikehade tekkimiseks ja immuunsuse väljakujunemiseks kulub kaks nädalat ning sel ajal on tark ennast hoida. Mina ise tegin kaitsesüsti ammu ära, aga kohtadest, kust võib nakkust saada, hoidun siiski eemale. Ja kas peab taas rääkima, et haigena ei minda teiste inimeste sekka ja köhides või aevastades tuleb suu katta?» ütles Olga Sadikova lõpuks.

Tagasi üles