Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

26 aasta tagune töö kõigutab keskerakondlase jalgealust

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Karksi vallas aastaid volikogu esimehe ametit pidanud Heino Luik ei võitle seekordsetel valimistel mitte Keskerakonna, vaid Karksi-Nuia eest. Tema hinnangul on uue valla loomise juures kõige tähtsam, kuhu tuleb selle keskus. | FOTO: Kamilla Selina Lepik

1991. aasta 12. oktoobril pidi Karksi valla mees Heino Luik minema üht maaparandustööd üle andma ega saanud sõita Tallinna, kus asutati Keskerakonda. Seetõttu pole Luik erakonna asutajaliige ning partei volikogu soovituse kohaselt tuleks ta nüüd sealt välja heita.

Heino Luik on nimelt üks neist, kes kandideerib lähenevatel valimistel oma erakonna vastu valimisliidus. Seejuures pole Luik lihtsalt kandidaat, vaid valimisliidu Karksi Mulgid looja. Temaga koos kandideerib veel viis Karksi valla keskerakondlast.

Lähtudes Tallinna eeskujust, tuleks nad kõik Keskerakonnast välja heita, sest oma partei vastu kandideerijatest tohiksid alles jääda vaid asutajaliikmed.

Väljaheitmist ei pooldata

Ehkki Keskerakonna Viljandi piirkonna juhatuse laual on septembri algul partei volikogus tehtud otsus, milles soovitatakse kõigi erakonna vastu minejatega olla karm ning nad välja heita, ei taha kohalikud erakondlased nii resoluutselt käituda. Piirkonnajuht Helmut Hallemaa sõnas, et volikogu ettepanek võetakse Viljandimaa keskerakondlaste reedesel kokkusaamisel kindlasti arutusele, aga automaatset väljaheitmist ei tule. «Minu sisetunne ütleb, et me ei hakka inimesi välja arvama,» sõnas Hallemaa.

Lisaks Mulgi vallale, kus Keskerakonnal endal on 54-liikmeline nimekiri, on neli-viis keskerakondlast liitunud valimisliitudega Põhja-Sakala vallas. Sealgi on Keskerakonnal oma nimekiri, milles on üks inimene.

Helmut Hallemaa sõnul käib erakonnast väljaarvamine piirkonna juhatuse esildise alusel. Heino Luige ja tema liidukaaslaste saatus võib kõige suuremal määral sõltuda Abja vallavanemast Peeter Rahnelist, kes on Mulgi vallas Keskerakonna eestvedaja.

«Mina ei saa tõesti aru, miks Heino Luik oma nimekirja lõi, aga mingil juhul ei taotle ma tema väljaviskamist,» ütles Rahnel. «Minu arvates võinuks Luik võidelda oma eesmärgi eest ka Keskerakonna nimekirjas.»

Heino Luik lõi oma nimekirja selleks, et võidelda uues vallas Karksi-Nuia eest. Nimelt leiab tema, et Mulgi valla keskuseks peab saama Karksi-Nuia, samal ajal kui teiste liituvate piirkondade esindajad on üldjuhul veendunud, et keskus on Abja-Paluojal. Ta ei usu, et koos Abja vallavanemaga tegutsedes õnnestuks tal oma eesmärk saavutada, ja seetõttu asutas ta nimekirja vaid praeguse valla inimestest. «See ei ole erakonna, vaid ühe mehe vastu minek,» viitas Luik Rahnelile.

Peeter Rahneli hinnangul ei ole selline tegutsemine erakonna vastu võitlemine, sest ühtegi erakonna põhimõtet Luik ei vaidlusta. «Aga minu hinnangul on kogu see valimisliit arusaamatu,» leidis ta.

Ametlikult 1995. aastal Keskerakonna liikmeks astunud Heino Luik tunnistas, et kuigi erakonna vaated on talle endiselt südamelähedased, poleks tal sealt lahkumise vastu midagi. «Ma olen 23 aastat poliitikas olnud. Seda ongi juba ehk liiga kaua,» nentis ta.

Erakond jäi hiljaks

Helmut Hallemaa hinnangul on Karksi ja Abja vallas tekkinud olukorras süüdi ka Keskerakond ise. Nimelt jäi enne valimisi loomata ühtne Mulgi piirkond ja nii on seal endiselt eraldi Karksi ja Abja pool. Erakonna nimekirja koostamiseks pöörduti Abja vallavanema poole, sest temal oli partei esindajate arvates suurem võimalus tugevat nimekirja asutada. Juhtunu kõige negatiivsem külg on  Hallemaa hinnangul see, et valimisliit röövib Keskerakonnalt hääli.

OTSUS

Keskerakond otsustas septembri algul parteist välja heita need keskerakondlased, kes ühinesid Edgar Savisaare loodud valimisliiduga.

Keskerakonna volikogu soovitas piirkondadel ja juhatusel oma programmi täitmiseks ning valijate ja erakonnakaaslaste usalduse hoidmiseks erakonnast välja heita kõik liikmed, kes kandideerivad oma erakonna vastu.

Sellist otsust nimetas volikogu raskeks, kuid õiglaseks.

Tallinnas otsustati erandina erakonda alles jätta partei kauaaegne juht Edgar Savisaar, sest tema on erakonna asutajaliige.

Allikas: Keskerakonna volikogu

Tagasi üles