Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Tänavu on Viljandimaal diagnoositud üks HIV-i nakatunu

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
HIV-teemalise teavituskampaania maskott. | FOTO: Toomas Huik

Tänavu 1. augustiks on Eestis uusi HIV-i nakatunuid registreeritud 151, mis on ligi 25 protsendi võrra enam kui eelmise aasta seitsme esimese kuu jooksul (121 nakatanut). Seejuures on ligi pooled nakatunutest, 73, registreeritud Tallinnas ja Harjumaal ning 55 uut nakatunut registreeriti Ida-Virumaal. Samuti on suurenenud narkootikumide üledoosist põhjustatud surmade arv. Kui mullu suri esimese viie kuu jooksul üledoosi tõttu 39 inimest, siis tänavu on samal perioodil surmasid olnud juba 54.

Üks olulisemaid üledoosist põhjustatud surmade arvu suurenemise põhjuseid on ilmselt see, et turule on tulnud uued ja eriti ohtlikud fentanüüli analoogid. Kahjude vähendamise keskustes informeeritakse kliente sellest nõustamise käigus.

Üledoosidest tingitud surmajuhtumite poolest on Eesti Euroopa Liidus esimesel kohal.

Tervise Arengu Instituudi (TAI) direktori Annika Veimeri sõnul tekitab statistika muret. «On selge, et Eestis, eeskätt Tallinnas on senisest suurem vajadus kahjude vähendamise keskuste järele, kus sõltlasi ja nende lähedasi nõustada, neid ravile suunata ja jagada HIV-i leviku ennetamiseks puhtaid süstlaid,» ütles Veimer. «Kahjude vähendamise keskused, kus sõltlastele selliseid teenuseid pakutakse, on rahvusvaheliselt levinud ja teaduspõhiselt tulemuslikud. Sõltlasi on võimalik aidata ja ühiskonda tagasi tuua, aga selleks on vaja kogukonna ja ekspertide tuge ning mõistmist.»

Kahjude vähendamise keskustel on oluline roll ka üledooside ennetamisel: keskuse töötajad õpetavad elupäästvat ravimit naloksooni kasutama ning seda ravimit jagatakse koolituse järel sõltlastele ning nende lähedastele, lisas Veimer.

Praegu on statsionaarseid keskusi, kus pakutakse kahjude vähendamise teenust, Eestis kokku 12, lisaks jagatakse puhast süstimisvarustust väljatööna 18 eri paigas. TAI plaanibki Tallinnas kahjude vähendamise keskuste võrgustikku laiendada ning on alustanud eeltööd uute keskuste avamiseks Põhja-Tallinnas ja Lasnamäel, kus narkosõltlaste osa on kõige suurem.

Lisaks Tallinnale, Harjumaale ja Ida-Virumaale on tänavu esimese seitsme kuuga registreeritud üheksa HIV-i nakatunut Tartumaal, kuus Pärnumaal, kolm Saaremaal ning kaks Võrumaal. Läänemaal, Lääne-Virumaal ja Viljandimaal registreeriti üks HIV-i nakatunu. Nakatunutest 100 olid mehed ja 51 naised. Kõige enam (90 inimest ehk 60 protsenti) oli nakatunuid vanuses 25–39. Narkootikumide üledoosi tõttu suri 26 inimest Harjumaal ja Tallinnas, 16 Ida-Virumaal, kolm Lääne-Virumaal, kaks Valgamaal ning üks Jõgevamaal, Läänemaal ja Viljandimaal. Nelja puhul on elukoht teadmata.

Tagasi üles