Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Palju reisinud näitus jõuab Viljandisse

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Nukud Heli Männi kollektsioonist. | FOTO: Peeter Langovits/Postimees
21. juunil kell 15 avab kunstiõpetaja ja kollektsionäär Heli Mänd Viljandi muuseumis näituse «Möödunud sajandi mänguasjad», millel saab näha sadu mänguasju tema erakogust.

Mänguasju koguma hakata ei olnud Heli Männil plaanis, algul olid vaid mõned karud nukumuuseumi kaisukarude näitusel, lisaks nukud, lauamängud ja autod. Sõpradelt ja tuttavatelt tuli aga näituse käigus rohkesti lisa ja õige pea oli mänguasju juba üllatavalt palju, 700 ringis.

Edaspidi on mänguasju saadud antiigilaatadelt, taaskasutusest ja annetajatelt ning praegu on kogu suurus umbes 6500 eset. Algsele nukkude enamikule on püütud tasakaaluks koguda autosid, lauamänge, koolitarbeid ja mänguloomi. Kõige vanemad asjad kollektsioonis on XIX sajandi lõpust pärit glasuurportselanist nukud, kõige uuemad tänapäeva multifilmitegelased. Omaette kollektsiooni osaks on suveniirnukud ja -loomad, neid on 1550.

Osa Heli Männi kollektsioonist rändab sageli mööda Eesti muuseume, kultuurimaju ja koole. Viljandi näitus on pikas reas juba viiekümne seitsmes. Vaataja saab ekspositsioonile läheneda oma kogemusest lähtudes, tavaliselt hüüatusega «Selline oli minul ka!» ja liikuda siis päri- või vastuaega: laps-Barbie ja Actionmani juurest kaltsutite poole, vanaema vastupidises suunas.

Tagasi üles