Kiusatute pelgupaik on nüüdsest Väikemõisas

, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Viljandi lasteabi- ja sotsiaalkeskuse juhataja Pille Vaiksaar näitab Väikemõisa lastekodus kohta, kus abi vajavad lapsed endale päris oma nurga saavad.
Viljandi lasteabi- ja sotsiaalkeskuse juhataja Pille Vaiksaar näitab Väikemõisa lastekodus kohta, kus abi vajavad lapsed endale päris oma nurga saavad. Foto: Elmo Riig / Sakala

Laste turvakodu, mis alles eelmisel suvel kolis linna piiri taha Viljandi haiglasse, on nüüdsest avatud Väikemõisa lastekodus.

Viljandi linn lõi lastele ja alaealiste lastega vanematele mõeldud turvakodu 17 aastat tagasi, mil abivajajaid võttis vastu Maramaa erakliinik. Neli aastat hiljem kolis turvakodu erakliiniku laienemise tõttu Pauluse koguduse diakooniamajja, kus tegutses peaaegu 13 aastat. Eelmise aasta 1. juulist läinud kuu lõpuni võttis abivajajaid vastu Viljandi haigla.
1. aprillist tuleb abi otsida Väikemõisa lastekodust.

Leping sai läbi

Viljandi sotsiaalameti juhataja kohusetäitja Helle Aunapi kinnitusel vahetas linn teenusepakkujat seetõttu, et leping Viljandi haiglaga sai märtsi lõpul läbi. Eelmisel aastal sõlmiti leping vaid aasta lõpuni ja asutus oli nõus seda kolme kuu võrra pikendama, kuid rohkem polnud tal võimalik turvakodu avatuna hoida.

«Haigla kolib selle osakonna, mille ruumides laste turvakodu tegutses, Jämejalga, kus tegutseb hooldushaigla. Seetõttu ei olnud võimalik turvakodu teenuse pakkumist endisel kujul jätkata,» rääkis Aunap.

Kahtlustel, justkui jäänuks haigla teenuse pakkumisega hätta, pole ametniku kinnitusel mingit alust. «Meil oli haiglaga väga hea koostöö, ta täitis oma ülesandeid väga hästi. Oleme haiglat kirjalikult juba tänanud, aga läheme sel nädalal ka isiklikult oma tänusõnu ütlema,» sõnas Helle Aunap.

Turvakodu Pauluse koguduse diakooniamajast väljakolimisega oli linn täitnud peamise eesmärgi vähendada turvakodule tehtavaid asjatuid kulutusi. Viljandi haiglale ei makstud igakuist ülalpidamistasu, vaid tasuti iga abivajaja ja öö eest. Sama süsteemi jätkatakse uue teenusepakkujaga.

Pole enam turvakodu

1. aprillist käesoleva aasta lõpuni osutab vägivalla või konfliktide tõttu ohtu sattunud ning vanemliku hoolitsuse ja peavarjuta jäänud lastele ööpäevaringset ajutist abi Viljandi lasteabi- ja sotsiaalkeskus.

Keskuse juhataja Pille Vaiksaar selgitas, et Väikemõisas on selleks kohandatud nelja voodikohaga ruum omaette WC ja duširuumiga. Kui ilmneb, et abivajajaid on rohkem, teevad lasteabi- ja sotsiaalkeskuse inimesed lahenduse leidmiseks koostööd omavalitsuste töötajatega.

Vaiksaare sõnul pole praegu tegemist enam turvakoduga, vaid vältimatut abi vajavate laste hoiuteenusega.

«Tegelikult ei muutu suurt midagi. Nimi on teine puhtalt sellepärast, et me ei hakka uut suurt turvakodu looma, vaid pakume seda muude teenuste kõrvalt,» seletas Vaiksaar.
Linnaga sõlmitud leping kehtib käesoleva aasta lõpuni, kuid Vaiksaare jutu järgi on lasteabi- ja sotsiaalkeskus nõus vajaduse korral jätkama. «Kui järgmise aasta algul lahendatakse turvakodu teenus teisiti, siis pole midagi teha, aga meie oleme valmis aitama ka edaspidi,» rääkis ta.

Väikemõisas hooldatakse ja toidetakse last nii, nagu tema iga ja seisund seda nõuavad, seal on tema õigused kaitstud ja ta saab meditsiinilist abi. Vältimatu abina saavad ajutist peavarju lapsed sünnist kuni 18. eluaastani, vajaduse korral koos vanema või eestkostjaga. Teenust ei osutata haiglaravi vajavale, alkoholijoobes, toksikoosi või narkootikumide kasutamise tunnustega lapsele.

Abi saamiseks võib laps või noor pöörduda turvakodusse iseseisvalt või toovad abivajaja Väikemõisasse politsei või Viljandi puhul linnavalitsuse sotsiaalameti lastekaitsetöötajad. Lisaks tegutseb Viljandis ka naiste turvakodu, kuhu võivad pöörduda väärkohtlemise osaliseks saanud täisealised naised.

TELEFONID

Turvakodude infotelefonidelt võib abi küsida ööpäev läbi.
• Laste turvakodu telefon on 5340 8313.
• Naiste varjupaiga telefon on 5805 0535.
Allikas: sotsiaalamet

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles