Järveteadlane: Viljandi järves ujuvad kalad ka esmaspäeval

Järveteadlane Ain Järvalt on veendunud, et jetisõidu võistlus Viljandi järve kalavarule mingit mõju ei avalda.

FOTO: ELMO RIIG/SAKALA

Järveteadlane ja Võrtsjärve limnoloogiajaama juht Ain Järvalt on veendunud, et sel nädalavahetusel Viljandi järvel sõitvad jetid ei tee sealsetele kaladele ja taimedele ülemäära liiga.

Reedesel päeval sai Sakala toimetus kolm anonüümset kõnet erinevatelt inimestelt, kelle hinnangul on jettide järvele lubamine lausa kuriteo mõõtu otsus, sest kihutavad sõidukid tapavad ära kõik järves elutsevad kalad. Ain Järvalti hinnangul saab jettide mõju olla äärmisel juhul lokaalne ning viga võivad saada mõned viidikad ja särjed, aga see pole keskkonnale suur kaotus.

Järvalti sõnul pole teadlased saanud küll rahapuudusel põhjalikke teadusuuringuid selles osas teha, ehkki paarkümmend aastat tagasi oli see päevakorras, aga kogemused näitavad, et mootorpaatide või jettide võistlused ei mõjuta kalade populatsiooni.

«Eeskätt jetid sõidavad mööda veepinda ja nende väljapaisatav veemass ei ole kaladele ohtlik, kui sõidetakse vähemalt kahe meetri sügavuses vees,» selgitas Järvalt. «Kiirest otseliikumisest ohtlikumad on järsud pöörded, kus kahemeetrises vees võib vesi loksuda põhjani välja ja tõsta üles muda ja taimestikku. Aga ka sellisel juhul on mõju väga lokaalne.»

Ain Järvalt avaldas aga lootust, et nii korraldajad kui linnavalitsus on teadlikud piirkondadest, kus elab haruldane järvepall ja sinna pole jetirada maha mõõdetud.

Viljandi järv on Harku järve kõrval teine Eesti veekogu, kus mootorpaatide võistluseid tihti peetakse. Järvalti sõnul on looduse seisukohast Viljandi järv mootorpaatidele palju sobilikum. «Viljandi järv on kümme meetrit sügav. Harku on palju madalam,» selgitas ta.

Limnoloog tunnistas, et kuna ametlikke teadusuuringuid antud küsimuses pole saadud teha, on jäetud mootorsõidukite võistluste lubamine järvedel kohalike omavalitsuste otsustada. Kalade massilist hukkumist ta ei usu, sest seda pole ühegi motovõistluse järel Eesti järvedel täheldatud.

Tagasi üles