Sisukord
Paberleht
Postimees

Ilmaolude ja inimmõju tõttu mähkub Viljandi vahel halva õhu sisse

3 min lugemist
Kas inimese tervisele on hullem korstnatest tulev suits või auto heitgaas? Keskkonnauuringute keskus siinkohal üht teisest esile ei tõsta, leides, et ohtlikud on mõlemad. Viljandis seirati õhukvaliteeti viimati 2012. aastal. FOTO: Elmo Riig / Sakala

Külm aeg kannustab kütma, oma osa lisavad külmast kanged sõidukid ja seega paiskub ka õhku rohkem saasteaineid. Teatud ilmaolude puhul mattub Viljandi justkui suitsupilve sisse.

Tellijale Tellijale

Eesti keskkonnauuringute keskuse õhukvaliteedi juhtimise osakonna juhataja Erik Teinemaa ütles, et mida rohkem satub õhku peeneid osakesi, seda suurem on oht inimeste tervisele, sest need osakesed võivad sisaldada ka vähiteket põhjustavaid aineid.

Kütmisest tekkiv suits ja sõidukite heitgaasid jäävad vahetevahel maapinna lähedale püsima inversiooni tõttu. See on nähtus, mille puhul vastupidi tavalisele olukorrale valitseb kõrgemates õhukihtides kõrgem temperatuur kui madalates ja nõnda ongi suitsune õhk maapinna lähedal lõksus. Seda juhtub eriti talvel tuulevaikse selge ilmaga. Inversioonikiht kaob ning suitsuvine hajub, kui päike jõuab alumise õhukihi soojendada ning kihid segunevad.

30.05.2020 02.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto