iDeal kampaania

«Elevandi hambapasta» õhupalli teine õhkutõus

23. mai varahommikul alustasid Viljandi keemikud Kikka golfiplatsil ilmavaatlusõhupalli täitmist 5000 liitri heeliumiga, et see siis stratosfääri poole teele saata. Tol korral katse ebaõnnestus, nüüd proovitakse uuesti. ELMO RIIG/SAKALA

FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Laupäeval kell 12 saadavad Viljandi noored taas ilmavaatlusõhupalliga StratosChem stratosfääri väikese konteineri, et mõni tund pärast starti leiaks 30 000 meetri kõrgusel aset maailma esimene stratosfääris sooritatav «Elevandi hambapasta» katse.

Tellijale

Õhupall lennutatakse Viljandi lähedalt Kikka golfiplatsilt teele juba teist korda. Esimesel korral tänavu 23. mail jõudis see 22 175 meetri kõrgusele, kuid purunes tehase defekti tõttu. Konteiner maandus Avijõkke ja maailmarekordit ei sündinud. Samas saatis StratosChemi meeskond kõrgustesse Eurovisiooni logo, et avaldada toetust samal õhtul selle lauluvõistluse finaalis osalevale Elina Borni ja Stig Rästa laulule «Goodbye to Yesterday».

Õhupalli teiseks õhkutõusuks on taastatud varasema konteineri küljest võimalikult palju toimivaid allsüsteeme ning seetõttu kulus meeskonnal vaid 30 päeva, et valmistuda uueks õhupallikatseks. StratosChemi projektiga tegelev meeskond on tegutsenud alates 2014. aasta detsembrist.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles