Juhtkiri: Roheline lõpp

FOTO: Peeter Langovits

Eelmistel riigikogu valimistel läks nii mõnigi valija hääletuskasti juurde ja andis oma toetuse rohelistele, sest nad lubasid ajada uut ja puhast poliitikat ning vähemalt esialgu jäi paljudele mulje, et neil on jutuga tõsi taga.


Varakevadest saadik on partei määrinud oma rohelist palet nii jõuliselt, kui vähegi saab, ja nüüd võib olla täiesti kindel, et kui rohelised sügisel uuesti erakonnana valimistele lähevad, tabab neid sama saatus, mis Rahvaliitu Euroopa Parlamendi valimistel. Nimelt terendab rohelistele valimistel vähem hääli, kui erakonnas on liikmeid. Niisuguses seisus pole mõtet valimistele minna, sest see oleks lihtsalt raha tuulde viskamine.

Poliitilisele areenile tulles lubasid rohelised kindlalt vastu astuda JOKK-mentaliteedile. See, kuidas 13. aprillil korraldas riigikogulane Marek Strandberg kohtus paleepöörde, on kahtlemata Eesti JOKK-poliitikas üks säravamaid juhtumeid.

Pärast võimu tagasisaamist on hakatud seda teostama ehk vaenlasi välja viskama. Siinkohal tasuks roheliste praegusele juhatusele meelde tuletada episoodi filmist «Arabella, mereröövli tütar». Kui laeval algas võimuvõitlus ja kokk oli uuele kaptenile mürgist moosi söötnud, irvitas üks madrustest: «Mürgita aga mürgita! Järgmise tormiga lähed üksi põhja!»

Seni pole kuulda olnud, et ükski teisipäeval erakonnast väljaheidetutest oleks midagi ette võtnud selleks, et parteisse tagasi pääseda. Kui nad seda teeksid, siis tõenäoliselt oleks põhjus vaid soov tõestada, et Strandberg ja tema pooldajad on eiranud reegleid, mitte tahe erakonnaga uuesti liituda.

Roheliste sisetüli on Strandberg kirjeldanud kui kahe mõtteviisi põrkumist. Strandberg soovib, et erakond töötaks kui erakond selleks, et Eesti poliitikas oma eesmärke ellu viia. Vastased võtvat aga parteid kui mõnusat sõpruskonda ega taha alluda poliitika kirjutatud ja kirjutamata reeglitele. Tõenäoliselt vastuolu selles peitubki ja see annab kindlalt tunnistust, et roheliste erakonnal pole niisugusel kujul tulevikku.

Riigikokku pääsenud rohelised on omaks võtnud selle mõttemalli, millele ülejäänud erakonna liikmed on algusest peale vastu sõdinud.

Tagasi üles