Amet on valmis linnugripipuhanguks

Madis Luik
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Sinikael-pardid
Sinikael-pardid Foto: Elmo Riig / Sakala

Lindude grippi H5N8 on viimastel nädalatel tuvastatud mitmel pool Euroopas, sealhulgas Rootsi mets- ja kodulindudel ning Soomes Ahvenamaa veelindudel.

Veterinaar- ja toiduameti (VTA) peadirektori asetäitja Olev Kalda kinnitas, et nemad on taudi puhkemise korral valmis kiirelt reageerima. Linnugripi tõrjumise kogemus on Eestis aastast 2006. Euroopas leviv lindude gripp H5N8 kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka, sest põhjustab lindude massilist haigestumist, suurt suremust ning ulatuslikku majanduslikku kahju. Erinevalt 2006. aastal levinud H5N1 gripist ei kujuta H5N8 inimese tervisele teadaolevalt ohtu.

Seni ei ole viirust Eestis leitud. Seires teeb VTA koostööd keskkonnateenistustega ning tõstab proovide võtmise sagedust metslindudel. Veterinaar- ja toidulaboratoorium on võimeline analüüsida senisest rohkem lindudelt võetud proove.

Gripiviiruse kandjateks looduses on metslinnud (peamiselt veelinnud), kellelt võivad nakkuse saada kodulinnud, eelkõige koduveelinnud nagu haned ja pardid. Metslindude hulgas levib nakkus valdavalt ilma nähtavate haigustunnusteta, kuid kõrge patogeensusega viirustüved põhjustavad tervisehäireid ka metslindudel. Rändlindudega võib haigus levida pikkade vahemaade taha.

Praegu on Euroopas kõrge patogeensusega lindude grippi leitud kodulindudel Ungaris, Saksamaal, Taanis, Rootsis ja Austrias, Prantsusmaal ja Itaalias. Metslindudel on viirust tuvastatud Austrias, Horvaatias, Taanis, Saksamaal, Hollandis, Poolas, Rootsis, Šveitsis ja Rumeenias. Soome jõudis linnugripp eelmisel reedel, kui sealne veterinaaramet tuvastas viiruse Ahvenamaa veelindudel.

Lindude gripi kahtluse tekitab tavapärasest suurenenud suremus ning sellest tuleb loomapidajal või looduses liikujal kohe teavitada veterinaar- ja toiduametit.

Kui näed looduses hulgaliselt surnud veelinde, jäta teade VTA vihjetelefonile 605 4750.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles